Wszy u dziecki – wszawica i walka z wszami

Wszawica jest jedną z najpowszechniejszych chorób dziecięcych do niedawna będąca tematem tabu, gdyż przez wieki kojarzona była z powszechnym brakiem higieny, brudem i ubóstwem. 

wszawica u dzieci

Wszy u dziecka

Wszawica jest jedną z najpowszechniejszych chorób dziecięcych do niedawna będąca tematem tabu, gdyż przez wieki kojarzona była z powszechnym brakiem higieny, brudem i ubóstwem. Prawda jest taka, że wszy u dzieci występują na wszystkich kontynentach i tak naprawdę zarazić się nią może każdy - nie mniej jednak najczęściej spotykana jest u dzieci. Wspaniałe warunki do rozprzestrzeniania się tej zakaźnej i pasożytniczej choroby stwarzają duże skupiska ludzkie, jak np. przedszkola, szkoły, czy kolonie. Wszak do przedostania się wszy na głowę kolejnego żywiciela dochodzi bardzo prosto - wszy po prostu przeskakują na drugą osobę podczas bliskiego kontaktu z włosami osoby zarażonej, a namnażaniu się choroby sprzyja również nagminne wymienianie się wśród dzieci czapkami, frotkami do włosów i korzystanie ze wspólnych grzebieni.

Wesz - co to za zwierz

Wszy (Anoplura) są podrzędem owadów bezskrzydłych, aczkolwiek zaliczanych do podgromady owadów uskrzydlonych. Pasożyty te bytują na ludziach wywołując nieprzyjemną chorobę zwaną wszawicą. Żywią się krwią tzw. żywiciela, która jest wysysana. Charakterystyczne dla wszawicy są również gnidy, czyli lśniące jaja wszy składane przez samice tuż przy samej skórze u nasady włosów.

 • wesz nie potrafi przeżyć bez żywiciela
 • wesz ludzka nie pasożytuje na domowych pupilach - przegląd sierści psa nie jest konieczny
 • wesz nie skacze i nie potrafi pływać
 • skuteczne wyeliminowanie wszawicy nie chroni głowy przed ponownym zarażeniem
 • wszawica została zaklasyfikowana do chorób zakaźnych

Typy wszawic

 • głowowa (najczęściej spotykana)
 • łonowa
 • odzieżowa

Jak uchronić dziecko przed wszawicą?

 • regularne kontrole włosów
 • korzystanie z własnych tudzież osobistych grzebieni, frotek, nakryć głowy, ręczników a nawet poduszek (w przypadku wszawicy u dziecka wyeliminuje to przedostanie się wszy na innych domowników)
 • unikanie bezpośrednich kontaktów z włosami innych dzieci tudzież ludzi

Głowa dziecka – uważaj na gnidy we włosach

Niezależnie od tego jak bardzo dbamy o dziecko, należy systematycznie robić „przegląd głowy". Wszy u dziecka potrafią doskonale się kamuflować, dlatego też bardzo trudno jest je dostrzec w przypadku dzieci będącymi naturalnymi szatynami/-nkami. Najprostszą i skuteczną metodą - praktykowaną od wieków, jest wyczesywanie włosów specjalnym „przeciw-wszowym grzebieniem". Grzebień taki posiada charakterystyczne osadzone bardzo blisko siebie zęby, które umożliwiają wychwycenie żerujących na skórze głowy pasożytów, oraz przyczepionych do włosów gnid.

Walka z wszami czyli leczenie wszawicy

O obecności wszy u dziecka świadczy świąd skóry głowy - dziecko w takich sytuacjach nie jest świadome i bezlitośnie drapie się po swojej czuprynie, najczęściej nie wspominając o tym rodzicom. Dlatego też oprócz systematycznego przeglądu głowy niezmiernie ważna jest baczna obserwacja malucha.
Wszawica jest możliwa do wyleczenia. Po jej rozpoznaniu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza (w takich sytuacja najlepszym wyjściem jest pozostawienie dziecka w domu i osobista wizyta w gabinecie lekarskim). Lekarz poleci skuteczny preparat (np. Hedrin, Artemisol, Delacet czy Paranit) i poradzi jak go stosować.

Zwykle rozprowadza się płyn na włosach, zawija ręcznikiem i trzyma, co najmniej przez okres 2-óch godzin. W tym czasie wszy zdychają i niezbędne jest dokładne ich wyczesanie.

Ocet na wszy i gnidy – czy skuteczny?

Aby pozbyć się pozostałych na włosach gnid można również zastosować stary, sprawdzony domowy sposób, jakim jest płukanie uprzednio umytych i osuszonych włosów ciepłym octem (6%). Kiedy kosmyki całkowicie wyschną należy powtórzyć czynność wyczesywania pozostałych gnid przy użyciu gęstego, najlepiej metalowego grzebienia. Czynność tą można regularnie powtarzać, co 2-3 tygodnie, aczkolwiek silnie skoncentrowany ocet zaleca się wówczas wymieszać z wodą w wyniku, czego powstanie o wiele słabszy roztwór, który nie zaszkodzi włosom, a wyeliminuje „pozostałości po nieproszonych gościach".

Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu warto zapytać lekarza lub farmaceuty, czy nie powoduje on reakcji uczuleniowych i czy jest dobrze traktowany przez wrażliwą skórę dzieci. Po pierwszym zastosowaniu należy odczekać 6-8 dni w celu powtórzenia zabiegu - pomoże to wyeliminować potencjalny nawrót choroby.

Do innych popularnych metod walki z wszawicą należy również skracanie długości włosów - często bywa to konieczne przy długich i gęstych włosach. Niestety jest to bardzo przykre w szczególności dla dziewczynek, bowiem radykalne skrócenie włosów może spowodować niemałą tragedię dla każdej małej damy. Nie mniej jednak wyczesywanie wszy i gnid z krótkich włosów jest o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze - nie występuje ryzyko, że wesz podczas wyczesywania z długich włosów „zagubi się" w ich gąszczu.

Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką Handsome Men
www.handsomemen.pl

fot.
Fotolia