Skaza białkowa u niemowląt i małych dzieci - objawy

Sprawdź jak dieta w ciąży i dieta mamy karmiącej mogą pomóc w łagodzeniu objawów skazy białkowej.

Skaza białkowa u dziecka

Skaza białkowa to rodzaj alergii na białka znajdujące się w mleku i jego przetworach, czasem objawia się również po spożyciu mięsa wołowego czy wieprzowego. Najczęściej spotyka się ją u dzieci do 2 roku życia. Najbardziej narażone są wcześniaki oraz dzieci obciążone genetycznie alergią ze strony rodziców, (jeżeli jedno z rodziców ma alergię to prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka wynosi aż 60 %).

Skaza białkowa - objawy

Objawy skazy białkowej najczęściej można zaobserwować na twarzy dziecka, na policzkach, szyi, rączkach a czasem i na nóżkach, w postaci czerwonych krostek. Skaza białkowa może również objawiać się biegunką lub częstym ulewaniem. Nieleczona może przyczynić się do atopowego zapalenia skóry, które może pojawić się w różnych miejscach na ciele dziecka i przyczynić się do powstawania różnych infekcji, takich jak zapalenie ucha czy chorób układu moczowego. Jednak nie każda zmiana skórna musi oznaczać występowanie skazy białkowej, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, co dziecku dolega powinniśmy skontaktować się ze specjalistą.

Czy skaza białkowa z wiekiem przechodzi?

Badania wskazują, że leczona alergia u dzieci, w większości przypadków, ustępuje około 3-4 roku życia. Jednak u dzieci starszych jedna alergia często zamienia się w drugą, stopniowo zmniejszając swoje objawy i przechodząc w uczulenie na alergeny wziewne. Alergii można starać się zapobiegać już w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią.

Zapobiegaj alergii

Zapobieganie alergii to jedna z najlepszych metod na ich zwalczanie, chociaż nie zawsze udaje się jej zapobiec w 100%.
Jeśli oboje rodziców jest obciążonych alergicznie lub jedno z rodziców ma alergię, to dziecko należy do grupy wysokiego ryzyka i najlepiej starać się zwrócić baczniejszą uwagę na produkty typowo alergenne w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.

Dieta w ciąży, jako profilaktyka alergii u dziecka

Warto robić wszystko, by uchronić dziecko przed alergią i by jej ryzyko było jak najmniejsze. Pierwszą zasadą jest umiar w spożywaniu posiłków, dlatego należy jeść małe a częste posiłki i nie przejadać się produktami powszechnie uważanymi za alergizujące.

Do głównych produktów alergizujących należą białka:

  • mleka
  • jaj
  • orzeszków ziemnych (arachidowych)
  • ryb
  • skorupiaków
  • soi
  • zbóż

Alergeny te mogą przenikać przez łożysko powodując, że zwiększa się ryzyko alergii u dziecka i po urodzeniu dziecko może być bardziej wrażliwe na te produkty. Nie oznacza to jednak, żeby całkowicie wyeliminować te produkty, lecz spożywać je z umiarem. Dodatkowo w okresie płodowym dziecko jest narażone na alergeny wziewne, z którymi matka ma kontakt. Należy jednak starać się by dieta eliminacyjna kobiety w ciąży była bezpieczna, zarówno dla matki jak i dziecka, dlatego należy ją przeprowadzać pod okiem specjalisty.

Dieta matki karmiącej piersią a skaza białkowa u niemowlaka

Karmienie piersią w dużej mierze obniża występowanie alergii u dziecka, ale nie eliminuje wszystkich substancji alergizujących, dlatego karmiąc piersią należy zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę i obserwować dziecko jak reaguje na spożywane przez matkę, produkty.

Jeśli zauważymy, że dziecko dostało wysypki oraz gdy lekarz stwierdzi, że nasze dziecko ma skazę białkową, należy wykluczyć ze swojej diety wszystkie pokarmy zawierające uczulające białka. W pierwszej kolejności zaleca się odstawienie mleka i produktów mlecznych oraz produktów zawierających mleko, takich jak masło, majonez czy różne ciasta, przetworzone płatki śniadaniowe, sosy sałatkowe czy naleśniki.

Należy jednak wtedy zwrócić szczególną uwagę na zawartość wapnia w naszej diecie, gdyż wyeliminowane produkty należą do źródeł zawierających ten właśnie cenny składnik, wspomagający wzrost kości oraz chroniący matkę przed osteoporozą w późniejszym wieku. Dlatego ważne jest by wprowadzić więcej produktów zawierających wapń, takich jak zielone warzywa (sałata, brokuły, kapusta), czy także ryby tłuste zawierające dodatkowo witaminę D. W niektórych przypadkach nie obejdzie się bez suplementacji, ale należy przyjmować suplementy tylko i wyłącznie pod opieką specjalisty.

Powinniśmy także, mając dziecko ze skazą białkową uważnie czytać etykiety i składy produktów. W niektórych przypadkach skazy białkowej, nie należy także spożywać owoców cytrusowych, orzechów, czekolady, kakao czy nawet mięsa czerwonego – wołowego i wieprzowego. Wszystko jednak zależy od tego, które dokładnie produkty uczulają dziecko, dlatego bardzo ważna jest obserwacja oraz indywidualne podejście specjalisty do zdrowia dziecka. Ważne jest też zdrowie matki karmiącej, gdyż organizm matki, gdy jej dieta będzie niedoborowa, pobierze wspomniane minerały z organizmu matki i zuboży ją o te składniki odżywcze. Dlatego, gdy wyeliminujemy z diety mleko czy mięso pamiętajmy o dodaniu produktów zawierających wapń czy żelazo.

Skaza białkowa a karmienie mlekiem modyfikowanym

Gdy nie karmisz piersią uważaj na mieszanki mlek, gdyż należy wybierać mleka humanizowane dla niemowląt ze skłonnością do alergii z oznaczeniem HA. Wprowadzając do jadłospisu dziecka pokarmy dodatkowe zaczynaj od malej łyżeczki, a kolejne produkty wprowadzaj ostrożnie w odstępie kilku dni. Poza tym, gdy wprowadzasz nowe pokarmy, obserwuj swoje dziecko, na co i w jaki sposób reaguje.

Dieta dziecka ze skazą białkową

Dieta dziecka ze skazą białkową polega na eliminacji tych produktów, które uczulają dziecko, jak również produktów mogących powodować reakcję krzyżową, np. mięso wołowe, owoce cytrusowe, czekolada lub kakao. Jednak przy eliminacji produktów alergizujących należy zastąpić dany produkt innym, by nie dopuścić do niedoborów żywieniowych u dziecka.

Jedną mieszankę mleka modyfikowanego należy zastąpić inną mieszanką, np. o wysokim stopniu zhydrolizowania białek. Eliminując owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze czy mandarynki powinniśmy zastąpić je innymi owocami, np. jabłkiem, gruszką czy kiwi. Należy starać się znaleźć produkt zastępujący produkt, który alergizuje nasze dziecko, tak by nie dopuścić do niedoborów żywieniowych.

Niektórych produktów, takich jak kakao czy czekolada nie musimy zastępować, gdyż nie są to produkty niezbędne w diecie dziecka. Należy także pamiętać, że gdy nasze dziecko ma skazę białkową wprowadzanie pokarmów silnie alergizujących, takich jak ryby, zboża czy orzechy, należy znacznie opóźnić, ze względu na możliwość wystąpienia alergii i na te produkty.

Zaakceptowano przez eksperta

Klinika Diety Medlinea to zespół specjalistów i pasjonatów w zakresie odżywiania
fot.
Fotolia