Owsiki u dzieci - objawy i leczenie

Owsiki mimo niepozornie brzmiącej nazwy, mogą narobić sporo szkód w organizmie malucha

owsiki objawy

Ludzkie pasożyty to niezbyt wdzięczny temat – wszelakie larwy czy inne tego typu stworzenia bytujące w organizmie budzą powszechne obrzydzenie. Jeżeli jednak mamy dzieci, to przynajmniej raz na jakiś czas warto odświeżyć wiedzę z tego zakresu. Owsiki bowiem, mimo niepozornie brzmiącej nazwy, mogą narobić sporo szkód w organizmie malucha. 

Owsiki – ważne informacje

Owsiki to pasożyty ludzkie, które należą do grupy nicieni. Wyglądają niepozornie – małe, ruchliwe niteczki o długości od 0,5 do 1 centymetra, powodujące swędzenie okolic odbytu. Takie informacje posiada niemal każdy z nas. Ale czy wiedziałeś/-łaś także to, że:

  • Według najnowszych statystyk, zakażonych owsikami jest aż prawie 40% polskich dzieci.
  • Miejsce, w którym najchętniej bytują owsiki, to jelito cienkie. Mogą one jednak migrować także do grubszego odcinka jelita.
  • Owsiki zawsze występują gromadami. W zarażonym organizmie może być ich nawet kilka tysięcy!
  • Larwa owsika może złożyć aż 10 000 jajeczek.
  • Dorosłe osobniki są w stanie przeżyć aż miesiąc w organizmie człowieka. W tym czasie składają jaja.
  • Owsikami można się zarazić i to w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zarażone dziecko np. podrapie się po tyłku (owsiki powodują swędzenie tej okolicy). Na palcach dziecka zostają  jaja, które przenoszone są na zabawki i wszystko, czego malec dotyka. Inne dziecko korzysta z tych przedmiotów, potem wkłada palce do ust i… gotowe.
  • Duża ilość owsików oznacza nawet utratę wagi u dziecka oraz pozbawienie go wielu ważnych substancji odżywczych. U dziewczynek zakażenie owsikami może doprowadzić do zapaleń w obrębie układu płciowego.

Objawy występowania owsików u dzieci

Niestety, może zdarzyć się tak, że owsiki nie będą dawały wyraźnych objawów. Najczęściej jednak dzieje się inaczej i wtedy dziecko:

  • narzeka na swędzenie w okolicy odbytu

Swędzenie to nasila się szczególnie w godzinach wieczornych i w nocy. Wówczas to samica wędruje do odbytu i w jego fałdach składa nowe jajeczka. Swędzenie powodowane jest nie tyle samą obecnością owsików, co substancją, którą pokryte są jajeczka. Okolice odbytu mogą być też zaczerwienione.

Mniej jednoznaczne objawy to bladość u dziecka, problemy ze snem, zgrzytanie zębami, bóle głowy, drażliwość czy zaburzenia koncentracji.

Ważna wskazówka! Jeśli podejrzewamy owsiki, to warto w nocy delikatnie rozchylić pośladki śpiącego dziecka i zerknąć, czy przypadkiem nie trafimy na pojedyncze pasożyty. Ponadto, dobrym pomysłem jest przyjrzenie się kałowi dziecka – przy odrobinie „szczęścia” znajdziemy w niej ruchliwe nitki. Z drugiej strony należy pamiętać, że brak widocznych owsików nie oznacza, że dziecko nie choruje na owsicę!

Owsiki leczenie

Z podejrzeniem owsicy zawsze udajemy się do pediatry – nie dajemy dziecku niczego na własną rękę („bo zadziałało u syna szwagierki”).

Lekarz daje skierowanie na badanie kału, które potwierdza lub wyklucza występowanie owsików. Inną opcją jest pobranie wymazu z odbytu. Niektórzy specjaliści od razu przepisują receptę na leki nowej generacji – preparaty te nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, więc nie robią szkód podane nawet wówczas, gdy dziecko owsików nie ma.

Najlepszą metodą walki z owsikami jest podanie leku – kilka dawek w odstępach co kilka dni. Podanie niektórych specyfików trzeba powtórzyć z uwagi na brak działania na jaja pasożytów, leki nowoczesnej generacji działają także na nie i wówczas powtórne podanie nie jest konieczne.

Aby wytępić owsiki całkowicie, konieczne jest bezwzględne wyczyszczenie zabawek, wypranie i wyprasowanie pościeli, porządne wyczyszczenie całego mieszkania. Co istotne, musimy powiadomić przedszkole czy żłobek o tym, że dziecko chorowało na owsicę. Zróbmy to dyskretnie z uwagi na dobro dziecka, ale nie zapominajmy o tym drobnym „szczególe”. W przeciwnym razie owsiki będą się swobodnie panoszyć w przedszkolu, co po kilku miesiącach będzie oznaczało powtórkę z rozrywki i w naszym domu. 

fot.
Fotolia