Zakażenia i zapalenia układu moczowego u dzieci

Zakażenie układu moczowego jest jednym z najczęstszych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Prawidłowe rozpoznanie choroby jest bardzo istotne dla zdrowia twojego dziecka.

zakażenia układu moczowego u dzieci

Zakażenie układu moczowego u dzieci jest jednym z najczęstszych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Prawidłowe rozpoznanie choroby jest bardzo istotne dla zdrowia twojego dziecka. Bywa że jedynym objawem zakażenia jest wysoka gorączka.

Przyczyny zakażeń układu moczowego u dzieci

W zapaleniach układu moczowego u dzieci udział biorą przede wszystkim bakterie. Rola wirusów jest niewielka. Bakterie mogą znaleźć się w drogach moczowych w dwojaki sposób:

  • gdy w ogólnej infekcji drobnoustroje krążąc we krwi, docierają do nerek. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej u niemowląt i zwykle kończy się pobytem w szpitalu.
  • zaatakowana zostaje najpierw cewka moczowa, później pęcherz i nerki. Ten typ zakażenia jest spotykany szczególnie u dziewczynek, u których, zwykle na skutek braku higieny, bakterie wędrują z okolic odbytu. U chłopców miejscem nagromadzenia bakterii jest szczególnie okolica pod napletkiem.

Zakażenia układu moczowego u dziecka są wywoływane najczęściej w wyniku obecności bakterii głównie pochodzenia jelitowego. Za 90% zakażeń odpowiada pałeczka okrężnicy (E. coli). Odnotowuje się też znaczny odsetek zakażeń grzybiczych, przede wszystkim na skutek stosowanych antybiotykoterapii.

Objawy zakażenia układu moczowego u dzieci

Zakażenie układu moczowego u dziecka często objawia się tylko jednym symptomem, jakim jest wysoka gorączka. Początek choroby u niemowląt przebiega zwykle podobnie: dziecko gorączkuje, nie ma apetytu, staje się marudne, płaczliwe. Symptomem wskazującym na zapalenie układu moczowego jest również zmiana wyglądu i zapach moczu. Starsze dzieci zwykle same zgłaszają dolegliwości, zwłaszcza częstomocz oraz uczucie pieczenia w czasie siusiania.
Jeśli więc maluch ma gorączkę a nie kaszle nie ma kataru, zgłoś się do lekarza, który zapewne zleci badanie moczu by potwierdzić lub wykluczyć zakażenie układu moczowego.

Leczenie zapalenia układu moczowego u dzieci

Leczenie zakażeń układu moczowego jest bardzo ważne i konieczne. Najczęściej dzieci otrzymują antybiotyk. Czas kuracji trwa od 7-14 dni. Niedoleczone zakażenie może nawracać. Po zakończonej antybiotykoterapii lekarz powinien skierować dziecko na kontrolne USG jamy brzusznej (w celu oceny stanu nerek).

Zapobieganie zapaleniom układu moczowego u dzieci

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji u dziecka, pamiętaj o kilku zasadach:

  • często zmieniaj pieluchy
  • u dziewczynek pamiętaj o kierunku podmywania – zawsze od przodu do tyłu, od okolic cewki moczowej do odbytu
  • dbaj o czystość bielizny, wybieraj bieliznę bawełnianą
  • pilnuj, żeby podczas gorączki i biegunki dziecko często piło
  • pilnuj by dziecko regularnie wypróżniało się
Autor
Anna Chmielewska

Zaakceptowano przez eksperta

konsultacja merytoryczna dr Wiesław Kamiński - pediatra, lekarz rodzinny
fot.
Fotolia