Sponsorowany
Neurolog - najważniejsze informacje z perspektywy pacjenta
Neurolog zajmuje się badaniem wspomnianego układu nerwowego - ośrodkowego i obwodowych. Najczęściej jego diagnozy dotyczą funkcjonowania mózgu oraz rdzenia kręgowego. Typowe przyczyny skłaniające do wizyty u neurologa to długo utrzymujące się bóle głowy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu świadomości/pamięci/uwagi, zaburzenia mowy, problemy z widzeniem, ataksja i zaburzenia równowagi. Najczęściej przyczyna tych objawów tkwi właśnie w mózgu, co z kolei powoduje duże powiązanie neurologii z psychiatrią. Wiele zaburzeń osobowości oraz psychicznych diagnozuje się właśnie dzięki specjalistycznym badaniom neurologicznym.
Ponadto neurolog specjalizuje się w schorzeniach związanych z obwodowym układem nerwowym oraz jego połączenia z pozostałymi częściami organizmu - narządami, mięśniami, pozostałymi układami. Często to właśnie specyficzne bóle zlokalizowane w różnych częściach organizmu skłaniają do zarejestrowania wizyty u neurologa. Do takich należą zwłaszcza bóle i drżenia mięśni, zaburzona koordynacja ruchowa oraz zaburzone działanie zwieracza.
Najczęstsze problemy zdrowotne dla neurologa
Umówienie wizyty u neurologa nie jest szczególnie trudne. Masz możliwość skorzystania z oferty klinik stacjonarnych, jak i skontaktować się z neurolog online. W obu wypadkach masz pewność, że uzyskasz profesjonalną ekspertyzę związaną ze swoim stanem zdrowia. Jakimi chorobami zajmuje się neurolog? Wymienić należy przede wszystkim: rwę kulszową, zwyrodnienia kręgosłupa, stwardnienie rozsiane, padaczkę, chorobę Parkinsona, zespół Huntingtona, zespół Wilsona, chorobę Alzheimera, stany zapalne mózgu (oraz rdzenia, opon mózgowych i mózgowo-rdzeniowych), guzy mózgu, migreny i inne przewlekłe bóle głowy, udary mózgu i stany po-udarowe, nerwicę, miastenię, miotonię i miopatię.
Przebieg pierwszej wizyty u neurologa
W czasie pierwszej wizyty u urologa wykonuje zazwyczaj podstawowe badania dotyczące odruchów fizjologicznych. Jest to stukanie w staw kolanowy przy użyciu specjalnego młoteczka, które sprawdza czy oddziaływania w obrębie układu nerwowego zachodzą prawidłowo. Badanie podstawowe może także dotyczyć występowania odruchu mięśnia dwugłowego oraz trójgłowego ramienia, odruchu mięśnia ud, odruchów ramienno-promieniowych, odruchów skokowych. Sprawdza się także występowanie objawu Babińskiego oraz objawu Rossolimo.
Ponadto neurolog sprawa też sposób chodzenia, stopień utrzymania równowagi, prawidłowy przebieg mowy oraz czucie na powierzchni skóry. Wbrew pozorom obserwacja zaledwie kilku wspomnianych odruchów (oraz potencjalnych nieprawidłowości w ich przebiegu) pozwala na postawienie diagnozy wstępnej.