Jak wspierać rozwój dziecka w pierwszym roku życia

Wspieranie nie ma na celu przyspieszenia rozwoju, ale towarzyszenie niemowlętom w zdobywaniu nowych umiejętności.

jak wspierać rozwój niemowlęcia

Rozwój niemowlęcia w pierwszym roku życia przebiega niezwykle intensywnie. Mimo że każde dziecko wzrasta w swoim indywidualnym tempie, dorośli mogą stymulować, a więc usprawniać rozwój poszczególnych sfer. Wspieranie nie ma na celu przyspieszenia rozwoju, ale towarzyszenie niemowlętom w zdobywaniu nowych umiejętności w kolejnych miesiącach życia.

1 miesiąc

Noworodek widzi niewyraźnie, ale spędzanie większości czasu w łóżeczku można maluszkowi umilić. Dziecko z tym czasie lubi spoglądać na kontrastujące kolory, zwłaszcza biały z czarnym. Warto więc zawiesić nad łóżeczkiem kartkę z narysowanymi czarnymi liniami lub zakupić czarno biały ochraniacz do łóżeczka nie dość że stymuluje rozwój wzroku niemowlaka to jeszcze chroni małą główkę przed uderzeniem o szczebelki.

2-3 miesiąc

Ponieważ niemowlę w tych miesiącach potrafi wodzić oczami za poruszającymi się przedmiotami, świetną pomocą będzie karuzela. Jego wzrok nadal nie jest jeszcze dobrze rozwinięty i zabawki w kontrastujących barwach będą idealnym wyborem. Niemowlęta w tym okresie uwielbiają przyglądać się twarzom.

 

4 miesiąc

Niezastąpiona jest przede wszystkim mata edukacyjna. Różnorodne bodźce (szeleszczące, piszczące, grające elementy) świetnie pobudzają zmysły niemowląt. Ogromną radość sprawia przede wszystkim plastikowe lusterko, w którym dzieci chętnie się przeglądają. Mata edukacyjna staje się dla niemowlęcia swoistym placem zabaw a przy okazji ćwiczy mięsnie dziecka. Równie zajmujące są wszelkiego rodzaju grzechotki oraz zabawki z metkami.

5-6 miesiąc

Niemowlaki w tym wieku stają się coraz bardziej ruchliwe. Do zestawu posiadanych umiejętności dochodzi sprawne przekręcanie się z brzucha na plecy, a nawet chwytanie rączką za stopę. Maluszki poznają powolutku swoje ciało, czerpiąc z tego zabawę i przyjemność. Nic nie sprawi takiej radości jak delikatne masowanie ciałka przez mamę, a zwłaszcza łaskotanie, przytulanie i całkowanie. Mata edukacyjna nadal spełnia swoja rolę. Przydadzą się tez materiałowe książki z niespodziankami

7-8 miesiąc

Większość niemowląt pełza lub raczkuje. Zdobywanie tej sprawności umili atrakcyjny cel, na przykład kolorowa piłeczka. Warto jest zakupić miękką piłeczkę, aby maluszek nie zrobił sobie krzywdy, a także żeby mógł wziąć ją do buźki. Ponadto wiele piłek ma wewnątrz przyjemne dla ucha dzwoneczki.

9 miesiąc

Niemowlę potrafi samo usiąść i siedzi pewnie. Ten miesiąc to przede wszystkim czas fascynacji książeczkami, wystarczy nawet jeden wyraźny obrazek na stronie. Można wybrać między innymi ilustracje przedstawiające zwierzęta i naśladować ich odgłosy. Pamiętajmy, że maluch raczej nie poprzestanie na samym przekładaniu kartek, ale z przyjemnością włoży je do buzi. Warto jest sięgnąć po książeczki materiałowe które maja różne niespodzianki.

10-11 miesiąc

Niemowlę sprawnie porusza przedmiotami w swoich dłoniach, a chwyt staje się coraz bardziej precyzyjny. W tych miesiącach następuje era wkładania i wykładania przedmiotów z pudełek. Warto jest zakupić duże pojemniki, do których można schować klocki. Ważne jest zróżnicowanie wielkości zabawek oraz faktury materiałów, z których zostały wykonane.

12 miesiąc

Koniec pierwszego roku życia to czas pierwszych kroków i prób przemieszczania się w pozycji pionowej. Świetnie sprawdzą zabawki do ciągnięcia, które będą zachęcać dziecko do ćwiczenia tej ważnej umiejętności

Wspierając rozwój trzeba też pamiętać o jego wymiarze emocjonalnym i społecznym. Wszystko powinno odbywać się w miłości, poczuciu bezpieczeństwa i poświęcania maluszkowi czasu oraz uwagi.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia