Czy Twoje dziecko czasami się czegoś boi? Każde dziecko miewa jakieś lęki... Niektóre z nich są dla nas dziwaczne lub nawet absurdalne.
Czy Twoje dziecko czasami się czegoś boi? Każde dziecko miewa jakieś lęki... Niektóre z nich są dla nas dziwaczne lub nawet absurdalne. Czasami dla nas rodziców nie jest o nich łatwo z dzieckiem rozmawiać i je wyjaśnić. Nie oczekuj, że Twój szkrab Ci racjonalnie i logicznie wyjaśni o co chodzi. Dla dzieci ich lęki są jednak bardzo rzeczywiste i mogą bardzo mocno wpływać na zachowanie Twojego maluszka..
Przykłady można by mnożyć i każde dziecko jest inne. Czasami wydaje się, że w ciemnościach w szafie czai się potwór, odkurzacz wydaje się być czymś groźnym, stary zegar tak dziwnie tyka, jakby coś w nim było. Dzieci boją się lekarzy, złych snów i wielu, wielu innych równie groźnych spraw. Jak się jest malutkim - świat może się wydawać taki ogromny i groźny!
W takich sytuacjach bardzo może pomóc bajka opowiedziana przez Mamę lub Tatę!
Poczuj się na chwilę jak mały szkrab... Wyobraź sobie, że spokojniutko leżysz sobie w ciepłym łóżeczku... Jest wygodnie i miękko... Jest Ci dobrze i nic Ci nie grozi... A ktoś, komu ufasz opowiada spokojnym głosem historię, która wydaje się być znajoma. Jakieś dziecko, trochę takie jak Ty, miało podobne kłopoty jak Ty. I tak samo się na początku bało, płakało i chciało uciekać... Ale okazało się, że to czego się tak bardzo bało - wcale nie było takie straszne... I to dziecko poradziło sobie z tym i cieszyło się tak bardzo. I było bardzo dumne z siebie... I Mama i Tata byli z niego tacy dumni... Czy to nie wspaniałe?
Takie bajki to świetne lekarstwo na kłopoty wielkiego świata, które zdają się przerastać Twojego szkraba. Niektórzy mówią na nie - bajki terapeutyczne.
Oto kilka elementów, które warto w nich uwzględnić:
- główny bohater bajki
To nie powinien być Twój szkrab, ale ktoś do niego podobny. Twoje dziecko powinno się utożsamiać z nim - powinno mieć poczucie, że to co da radę bohater bajeczki, ono też może. Na pewno zmień imię, ale raczej zostaw wiek, płeć i możesz wspomnieć coś o innych podobieństwach. Jeżeli Twój synek lubi budować z klocków, możesz wspomnieć, że taki jest też bohater bajeczki. Jeżeli ma ulubionego zwierzaka, ulubioną zabawkę - warto o tym też wspomnieć. Stworzy to poczucie więzi i wciągnie bardziej w bajeczkę.
- magia i bajkowość
Nie przesadzaj z tym. Twoje dziecko powinno mieć poczucie, że świat jest podobny do naszego i to co zdarza się w bajce może się zdarzyć też tutaj. To nie może być tak, że pojawia się wróżka, która rzuca czar i wszystko się dobrze kończy. Dziecko ma poprzez bajkę zobaczyć, że również u niego ten problem da się rozwiązać.
- radzenie sobie z trudnościami
Warto pokazać dziecku, że dobrym sposobem radzenia sobie jest otwarta rozmowa. Dlatego dobrze gdy w bajeczce pojawia się ktoś, komu bohater bajki się zwierza i z którym ustalają co dalej. Niech porozmawiają o uczuciach i obawach. Dziecko często nie potrafi takich rzeczy nazywać - bajka pomoże to zrozumieć. Zachęci też do otwartych rozmów z rodzicami o swoich problemach.
- zakończenie
Nie muszę Cię chyba przekonywać, że te bajki powinny się szczęśliwie kończyć. To bardzo ważne. Nie powinny mieć jednak nachalnego morału. Pouczanie na koniec może efekt bardziej zepsuć niż wzmocnić. Ta opowieść powinna dziecku towarzyszyć - dawać nadzieję i wiarę w swoje siły.
- a co po bajce?
Nie próbuj dziecku wyjaśniać bajki i tłumaczyć jak ta historia się ma do jego sytuacji. Jeżeli chce porozmawiać na ten temat - świetnie! Ale nic na siłę. Tą historię musi samo "przetrawić". Możesz za to zaproponować by narysowało scenkę z bajki - to utrzyma uwagę na historii i pokaże stosunek do niej.
Daję Ci tutaj podstawową wiedzę o bajkach terapeutycznych. Jestem przekonany, że na podstawie tego będziesz mógł już zaczynać wymyślać tematy i opowiadać.
Autor: Pawel Księżyk,
prowadzi bloga Zasypianki - bajki dla dzieci na dobranoc.
Znajdziesz tam też inne bajki terapeutyczne.
.