Dzieci sprawne fizycznie lepiej się uczą

Myślisz, że sprawność fizyczna i dobre stopnie nie idą ze sobą w parze?

rozwój fizyczny dziecka

Myślisz, że sprawność fizyczna i dobre stopnie nie idą ze sobą w parze? Nic bardziej błędnego. Naukowcy z USA wykazali właśnie, że dzieci sprawne fizycznie lepiej się uczą. Informację podaje pismo "Journal of School Health".

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Publicznego (Institute for Community Health) w Cambridge w stanie Massachusetts przeprowadzili badania wśród dzieci w wieku 9-13 lat. Przeanalizowano dane z roku szkolnego 2004-2005.

Okazało się, że istnieje ścisła zależność między wynikami w nauce i sprawnością fizyczną. Uczniowie, którzy mieli lepsze wyniki w testach fizycznych uzyskiwali też lepsze oceny w standardowych testach z matematyki i języka angielskiego. W analizie uwzględniono takie czynniki, jak płeć, rasę i przynależność etniczną dziec oraz warunki ekonomiczne w ich domu.

Zdaniem autorów pracy, wyniki tych badań dowodzą, że inwestowanie czasu i pieniędzy w ćwiczenia fizyczne jest opłacalne. Zajęcia sprawnościowe nie odciągają bowiem większości uczniów od nauki, a mogę mieć nawet dobry wpływ na wyniki w szkole. JJJ

PAP - Nauka w Polsce 2009-01-30

fot.
Fotolia