Poziomki po 12 miesiącu
Owoce poziomki leśnej są małe i bardzo aromatyczne, ogrodowej - znacznie większe, jednak o słabszym zapachu.
Owoce poziomki leśnej są małe i bardzo aromatyczne, ogrodowej - znacznie większe, jednak o słabszym zapachu.
Truskawka ananasowa, która dała początek współczesnym odmianom, została wyhodowana w XVIII w. ze skrzyżowania poziomki wirginijskiej z południowoamerykańską poziomką chilijską.
Ojczyzną moreli jest obszar rozciągający się od Turcji poprzez Środkową Azję do wschodnich Chin.
Egipcjanie jako pierwsi odkryli zalety winogron suszonych na słońcu. Ponad 1000 lat temu podróżnicy sprowadzili je ze Środkowego Wschodu do Europy, stąd w czasach Krzysztofa Kolumba, trafiły do Meksyku i Kalifornii.
Rośnie głównie w Indiach, gdzie tradycja uprawy sięga 4 tys. lat. Mango jest wiecznie zielonym drzewem, które żyje aż 300 lat i dorasta do 40 m. wysokości.
Śliwki znane są już od kilku tysięcy lat. Uprawiano je w rejonach Kaukazu, Środkowej Azji i Bliskiego Wschodu. Stamtąd przeniesione zostały do krajów śródziemnomorskich i dalej, na północ Europy.
Ojczyzną pomarańczy jest Azja Południowo-Wschodnia. W Chinach ceniono ten owoc już 4 tysiące lat temu, chociaż wówczas nie był jeszcze tak słodki, jak współcześnie.
Pochodzi z Afryki, uprawiany był już w starożytności, w krajach muzułmańskich był niegdyś obiektem kultu. W czasach upadku rzymskiego przywędrował do Europy
Dzięki swoim walorom odżywczym i energetycznym oraz szerokim zastosowaniu gospodarczym, malina stała się szybko popularna nie tylko w staropolskiej kuchni, ale również w domowych apteczkach.
Jest małym drzewkiem o wysokości do 8 m. Pochodzi prawdopodobnie z Indochin. Do Europy mandarynka trafiła na początku XIX wieku.
Ojczyzną moreli są Chiny, drzewka morelowe uprawiane tam były już 3 tysiące lat p.n.e. Morela trafiła do Europy dzięki ogrodnikom arabskim. W I w n.e. znana była już w Rzymie i stamtąd rozpowszechniła się na niemal całym kontynencie.
Dzisiaj istnieje około 6. tysięcy odmian śliwek hodowlanych. Dojrzewają od czerwca do końca października. Nadają się do jedzenia na surowo, suszone oraz w postaci przetworów. Idealnie komponują się z potrawami mięsnymi, ciastami, wędlinami i sałatkami.