Melon po 8 miesiącu

Pochodzi z Afryki, uprawiany był już w starożytności, w krajach muzułmańskich był niegdyś obiektem kultu. W czasach upadku rzymskiego przywędrował do Europy

Pochodzi z Afryki, uprawiany był już w starożytności, w krajach muzułmańskich był niegdyś obiektem kultu. W czasach upadku rzymskiego przywędrował do Europy.

Obecnie uprawiany jest na całym świecie - głównie  w Turcji, Chinach, Indiach,  Hiszpanii, USA, Japonii, Włoszech i Francji aż do Loary.

Melony zawierają ok. 16% cukrów, witaminę C, P, kwas foliowy, żelazo, wapń, karoteny, pektyny, sole mineralne i aż 95% wody.

Są stosowane jako środki dietetyczne i witaminowe.

Działa odświeżająco, lekko przeczyszczająco, moczopędnie, regenerująco.

Odmiany

Owoce melona klasyfikuje się po wyglądzie skórki i miąższu. Smak - w zależności od odmiany - jest gorzki, słodki lub mdły, zaś miąższ może mieć kolor biały, żółto-pomarańczowy lub zielony.
 
  • Melony zimowe  - skórka żółta, gładka (bez charakterystycznej siateczki), twarda (można je przechowywać przez miesiąc); zielony miąższ posiadający bardzo słaby aromat.
  • Melony siateczkowe - wypukły wzór siateczki na żółtawej skórce jaśniejszy niż barwa owocu. Aromatyczny miąższ zwykle łososiowopomarańczowej barwy.
  • Kantalupy - skórka  bez siateczki pokryta brodawkami lub łuskowata; zwykle mają aromatyczny, pomarańczowy miąższ.
  • Melon ogen - owoc stosunkowo mały, pomarańczowożółty, zielonożebrowany; miąższ aromatyczny koloru zielonego.

W Polsce najczęściej można kupić Galię - z żółtą skórką, pokrytą siatką szarych nitek. Najsłodsze są odmiany o skórce koloru moreli. Kupując melon należy lekko ucisnąć go dwoma kciukami w miejscu, skąd wychodziła łodyżka. Jeżeli jest elastyczny, nie za miękki, nie za twardy - możemy go kupić.