Napoje typu cola sprzyjają cukrzycy ciężarnych

Cukrzyca ciężarnych to jedno z najczęstszych powikłań ciąży pojawiające się u zdrowych kobiet, naukowcy próbują ustalić, co może mieć wpływ na występowanie tego niebezpiecznego zarówno dla matki i dziecka powikłania.(red.)

napoje gazowane a cukrzyca w ciąży

Cukrzyca ciężarnych to jedno z najczęstszych powikłań ciąży pojawiające się u zdrowych kobiet, naukowcy próbują ustalić, co może mieć wpływ na występowanie tego niebezpiecznego zarówno dla matki i dziecka powikłania.(red)

Słodkie, gazowane napoje typu cola wypijane w okresie poprzedzającym ciążę zwiększają zagrożenie cukrzycą - informuje pismo "Diabetes Care". Naukowcy z New Orleans School of Public Health, Brigham and Women's Hospital oraz Harvard Medical School i Harvard School of Public Health wykazali, że spożywanie tygodniowo więcej niż pięciu porcji słodzonej cukrem coli w okresie poprzedzającym ciążę może podnosić ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Badania dotyczyły 13 475 kobiet, biorących udział w badaniach Nurses'Health Study II. Brano pod uwagę także inne czynniki ryzyka, jak wiek, występowanie cukrzycy w rodzinie aktywność fizyczna, palenie i picie alkoholu. Słodkie napoje gazowane typu cola zwiększały ryzyko cukrzycy u kobiet ciężarnych o 22 procent, natomiast inne napoje z cukrem, choćby soki, nie miały takiego działania.

Cukrzyca ciężarnych to jedno z najczęstszych powikłań ciąży pojawiające się u zdrowych dotąd kobiet. Stanowi zagrożenie dla płodu, a ponadto u 30-45 procent kobiet, u których stwierdzano cukrzycę ciężarnych, w ciągu najbliższych 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2. Także dziecko jest bardziej narażone na powikłania porodowe, nietolerancję glukozy i cukrzycę. PMW

PAP - Nauka w Polsce 2009-12-07

fot.
Fotolia