Blizna po cesarce - jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu?

Szczęśliwie minęły już czasy, w których blizna po cesarskim cięciu mocno szpeciła brzuch. Dzisiaj może być ona delikatna i łatwa do zamaskowania – aby jednak tak się stało (i dla swojego zdrowia) trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji blizny. Poznaj je wszystkie i dowiedz się, jakie sygnały świadczą o postępującym stanie zapalnym.

blizna po cesarce

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

W zamierzchłych czasach w trakcie zabiegu cesarskiego cięcia rozcinano skórę pionowo i dość wysoko. Dzisiaj wykonuje się krótkie (około 15 cm) nacięcie nad spojeniem łonowym. Jeśli proces gojenia się rany przebiega bez komplikacji, blizna ma później tylko od 2 do 3 milimetrów szerokości, jest delikatna i blada – z łatwością można zakryć ją nawet nisko wyciętymi figami.

Oczywiście z początku, tuż po zabiegu, wygląd rany może przerazić. Na linii cięcia znajdują się sztywne, nierozpuszczalne szwy, a sama skóra jest obolała i nabrzmiała. Szwy zostają zdjęte w ósmej dobie – należy pamiętać, aby w danym terminie udać się do poradni.

Pielęgnacja rany po cesarce

Rana po cesarskim cięciu nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ale w żadnym wypadku nie można jej pozostawić „samej sobie”. Oto, o czym musisz pamiętać:

  • Opatrunek po cesarskim cięciu

Tuż po zabiegu rana opatulona jest czystym opatrunkiem. W niektórych szpitalach wskazane jest noszenie go aż do ósmej doby (czyli do czasu zdjęcia szwów), w innych zdejmowany jest on po pierwszej dobie od operacji.

Niezależnie od tego, jak długo opatrunek będzie na twoim ciele, ważne jest to, aby był suchy i czysty. Nie wolno go zamoczyć – z tego też powodu niektóre kobiety na czas prysznica przykrywają opatrunek foliową torebką. W przypadku, gdy to nie wystarczy i opatrunek ulegnie namoczeniu, koniecznie należy go zmienić.

  •  Przemywanie rany

Po zdjęciu opatrunku po cesarskim cięciu ranę należy przemywać trzy razy dziennie. W tym celu możesz używać wody i płynu do higieny intymnej, szarego mydła albo żelu do mycia dla niemowląt (hipoalergicznego).

Po umyciu rany należy każdorazowo wytrzeć ją ręcznikiem papierowym. Uwaga – bardzo ważne jest, by nie używać bawełnianego, wielokrotnego użytku. Ilość znajdujących się na nim bakterii mocno zagraża czystości rany.

Na koniec (również po każdym myciu) należy przemyć ranę środkiem odkażającym rany, np.: Octeniseptem.

Warto dodać, że w trakcie leczenia rany po cesarskim cięciu należy zwrócić uwagę na higienę rąk – umycie ich przed i po kontakcie z raną to niezbędne minimum.

  •  Bielizna po cesarce

Dopóki rana po cesarskim cięciu nie zabliźni się, bardzo kiepskim pomysłem jest sięganie po nisko wykrojone majtki. Twoja bielizna musi być na tyle wysoka, aby żaden szew czy brzeg tkaniny nie podrażniały rany. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału – powinien być przewiewny i naturalny (lycra i koronki odpadają!).

Cesarskie cięcie – naturalne symptomy gojenia i niepokojące objawy

W trakcie gojenia się rany zupełnie naturalny jest brak czucia w jej okolicach – nie musisz się tym martwić, z czasem to się zmieni. Niepokojące nie jest także drętwienie skóry, jej swędzenie albo delikatny ból – zwłaszcza po wysiłku.

Stan zapalny po cesarskim cięciu

Do niepokojących objawów, zwiastujących stan zapalny, należą natomiast:

  • nagłe pojawienie się opuchlizny, tkliwość rany - ogólne wrażenie, że z raną jest coraz gorzej
  •  rana po cesarce ropieje lub krwawi
  • gorączka po cesarce

Są to objawy postępującego zakażenia, którego nie zwalczysz domowymi sposobami. Absolutnie konieczna jest wówczas wizyta u lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk (nie martw się, nie będziesz musiała zrezygnować z karmienia piersią – przypomnij jednak lekarzowi, że to robisz).

W niektórych przypadkach konieczne jest założenie specjalnego opatrunku z drenem, który będzie odprowadzał ropną wydzielinę. Na zmianę takiego opatrunku należy chodzić co 2 lub 3 dni.

Czym smarować bliznę po cesarce?

Wiele młodych mam chciałoby jak najszybciej rozpocząć kurację maściami i kremami, które przyspieszałyby gojenie się rany i zmniejszały jej widoczność. Niestety, użycie tego typu preparatów możliwe jest dopiero wtedy, gdy rana widocznie się już zabliźni. Kiedy już to się stanie, warto pamiętać o jednoczesnym smarowaniu i masowaniu skóry – zmniejsza to prawdopodobieństwa wystąpienia tzw.  bliznowca, czyli zgrubiałej tkanki w okolicach rany.

fot.
Fotolia