Niezbędne badania po porodzie

Po porodzie najwięcej uwagi wymaga dziecko. Młoda mama zapomina o sobie, o swoim zdrowiu, a nie powinna przecież dziecko potrzebuje zdrowej mamy.

badania po porodzie

Dużo troski poświęca się kobietom w ciąży. Poradniki, fachowa literatura wskazują na to co wolno, a czego nie przyszłej mamie. Zaleca się spożywanie określonych produktów i przeprowadzanie badań. Po porodzie najwięcej uwagi wymaga dziecko. Młoda mama zapomina o sobie, o swoim zdrowiu, a nie powinna przecież dziecko potrzebuje zdrowej mamy.

Wizyta kontrolna u ginekologa po porodzie

Kontrola jest wymagana zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Zasadniczo, jako datę umowną przyjmuje się okres zakończenia połogu, a więc około szósty tydzień po porodzie. Na wizycie lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne oceniające proces gojenia się ran i nacięć, a także stan macicy.

Cytologia po porodzie

Lekarz powinien przeprowadzić badanie cytologiczne po około sześciu miesiącach od porodu. Ginekolog pobiera wtedy do analizy próbkę z pochwy. W trosce o rzetelny wynik cytologii badanie powinno odbyć się po tygodniu od dnia zakończenia menstruacji, (jeśli młoda mama zaczęła ponownie miesiączkować). W dniu poprzedzającym pobranie próbki należy wstrzymać się od współżycia płciowego.

Badania krwi po porodzie

Organizm musi mieć szansę na wzmocnienie się i na odbudowę utraconych czerwonych krwinek. Do laboratorium analitycznego najlepiej jest udać się po dwóch miesiącach od dnia porodu. Zaleca się wykonanie morfologii z rozmazem, OB oraz poziom żelaza we krwi. Jeśli będzie to konieczne lekarz zaleci preparaty uzupełniające niedobory.

Badania po porodzie a dolegliwości w ciąży

Kontroli i konsultacji wymagają również wszelkie nieprawidłowości wykryte w czasie przebiegu ciąży. Dotyczy to szczególnie przypadków cukrzycy ciążowej, anemii bądź wady wzroku.

Konsultacja psychologiczna na liście badań po porodzie

W sytuacji trudnych emocji, baby bluesa i depresji poporodowej wskazana może być konsultacja psychologiczna. Niema się, czego wstydzić, naprawdę warto skorzystać z pomocy psychologa, taka pomoc może pomóc szybciej stanąć Ci na nogi i odnaleźli się w nowej sytuacji.

Niepokojące dolegliwości po porodzie. Kiedy pilnie iść do lekarza?

Oczywiście, gdy pojawiają się niepokojące sygnały, nie należy odwlekać konsultacji specjalistycznych. Jeśli krwawienie poporodowe zmieni barwę na zielonkawą, brzydko przy tym pachnąc, nie wolno czekać z wizytą u ginekologa do zakończenia okresu połogu. To samo dotyczy wszelkich nieprawidłowości podczas gojenia się ran krocza czy rany po cięciu cesarskim. Rana nie powinna puchnąć czy wypełniać się ropą. Ponadto należy skonsultować przedłużające się uporczywe bóle brzucha.

Ważne jest, aby mamy nie zatracały się w opiece nad maleństwem, zapominając o sobie. Rozwiązanie ciąży nie jest zaprzestaniem dbania o siebie. Należy przestrzegać nie tylko wizyt u lekarzy, ale też zdrowego odżywiania się, ruchu i uzupełniania jadłospisu preparatami witaminowymi, jeśli jest to konieczne.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia