Połóg po porodzie – najczęstsze dolegliwości w połogu

Niestety w trakcie połogu będą doskwierać Ci różne dolegliwości, na szczęście nie potrwają zbyt długo.

dolegliwości w połogu

Co to jest połóg po porodzie?

Przez ostatnie 9 miesięcy twój organizm stworzył doskonałe warunki dla rozwoju dziecka. Kiedy maleństwo jest już na świecie twój organizm powraca do stanu z przed ciąży - okres ten nazywany jest połogiem i trwa do 6 tygodni od porodu.

Większość kobiet w połogu czuje się osłabiona i zmęczona jak by stoczyły walkę z Michalczewskim, nie ma w tym nic dziwnego przecież urodziłaś dziecko! 

Niestety w trakcie połogu będą doskwierać Ci różne dolegliwości, na szczęście nie potrwają zbyt długo.

Odchody połogowe po porodzie 

Inwolucja macicy to inaczej proces jej zmniejszania się do stanu z przed ciąży. Procesowi temu towarzyszy oczyszczanie się macicy, wydzielina z dróg rodnych zwana jest odchodami połogowymi. Odchody początkowo są krwiste, mogą zdarzać się skrzepy, po ok. 4-6 dobach stają się brunatne, po 10-14 dniach żółtawe, a w trzecim tygodniu robią się śluzowato -przejrzyste. Wydzielina ta zanika w 4-6 tygodniu.

Karmienie piersią i umiarkowana aktywność fizyczna sprzyjają szybszemu procesowi oczyszczania się i inwolucji macicy.

Pamiętaj nie używaj tamponów.

Ból brzucha i skurcze po porodzie 

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie, które zapewne ci doskwierają, związane są z inwolucją macicy. To dzięki tym skurczom w ciągu kilku tygodni macica ważąca 1,5 kg zmniejszy się i skurczy do 50g. Skurcze w połogu, mogą być bardziej dokuczliwe, gdy karmisz piersią, ma to związek z wydzielaniem się podczas karmienia - oksytocyny. Jest to zjawisko bardzo pozytywne, bo przyspiesza proces zwijania się macicy.

Rana po nacięciu krocza

W miejscu nacięcia krocza możesz odczuwać ból, ciągnięcie, uczucie drętwienia - możesz mieć trudności z siedzeniem i chodzeniem. Aby rana się szybko zagoiła niezbędne jest zachowanie higieny.

 • Często zmieniaj podpaski, używaj bawełnianych typu bella
 • Często wietrz ranę, połóż się na plecach, z nogami ugiętymi w kolanach, bez bielizny z podpaską lub podkładem pod pośladkami
 • Unikaj długiego stania i siedzenia
 • Siadaj na poduszce poporodowej lub dmuchanym kółku do pływania
 • Po każdej wizycie w toalecie podmywaj krocze, stosuj delikatne płyny do higieny intymnej i osuszaj jednorazowym papierowym ręcznikiem
 • Noś jednorazowe bawełniane majtki i zmieniaj je przy każdej zmianie podpaski

Problem z wypróżnianiem po porodzie

Po porodzie możesz mieć problemy z wypróżnianiem się, często związane jest to ze strachem, że szwy popękają. By ułatwić sobie wypróżnienia dbaj o dietę. Jedz produkty bogate w błonnik: jabłka, suszone śliwki, pieczywo pełnoziarniste i dużo pij, najlepiej niegazowaną wodę.  

Jeżeli masz trudności z pierwszym wypróżnieniem po porodzie, zastosuj doodbytniczo czopek glicerynowy - są do kupienia w aptece bez recepty. Przez pierwsze trzy doby po porodzie możesz nie odczuwać potrzeby wypróżniania się szczególnie, jeśli przed porodem miałaś biegunkę.

Problemy z oddawaniem moczu po porodzie. Ból przy sikaniu i nietrzymanie moczu 

Trudności w oddawaniu moczu po porodzie, są spowodowane rozciągnięciem i zwiotczeniem mięśni oraz otarciami cewki moczowej. Możesz odczuwać też ból i szczypanie. Siusianie będzie łatwiejsze, kiedy będziesz polewała krocze letnia wodą np. z dzbanka.

Z drugiej strony może doskwierać Ci tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli mimowolne popuszczanie, również spowodowane rozciągnięciem mięśni. Już w drugiej dobie ćwicz mięśnie Kegla - nawet, jeśli do tej pory tego nie robiłaś

Rozciągnięte mięśnie brzucha po porodzie

Po porodzie brzuch jest wypukły, jak we wczesnej ciąży, tyle że skóra nie jest tak ładnie napięta, a wygląda raczej jak sflaczała piłka. Mięśnie brzucha po porodzie, potrzebują trochę czasu by powrócić do dawnej formy. Karmienie piersią i łagodne ćwiczenia przyspieszą ten proces. Niestety zwykle powrót do dawnej sylwetki trwa kilka miesięcy.  W okresie połogu nie używaj pasów wyszczuplających i nie stosuj diet odchudzających. Jeżeli karmisz piersią, również niewskazana jest dieta odchudzająca.

Dolegliwości po porodzie – przekrwienie oczu 

Przekrwienie oczu spowodowane silnym parciem w trakcie porodu zanika w ciągu kilku dni.

Dolegliwości w połogu. Skontaktuj się z lekarzem: 

 • Jeżeli pojawi się obfite krwawienie
 • Jeżeli odchody mają nieprzyjemny, cuchnący zapach
 • Jeżeli pojawi się ostry ból brzucha
 • Jeżeli pojawi się gorączka
 • Jeżeli proces oczyszczania nagle się zatrzyma i odchody nie pojawią się przez kilkanaście godzin, szczególnie w pierwszych 2-3 tygodniach połogu
 • Jeżeli pojawi się tępy, narastający i pulsujący ból w okolicach rany
 • Jeżeli któryś ze szwów bardzo ciągnie, lekarz może go wymienić lub zdjąć

Dolegliwości w połogu - proś najbliższych o pomoc 

Warto byś w pierwszych tygodniach połogu, kiedy jesteś zmęczona trudami porodu a Twoje maleństwo jest bardzo absorbujące zapewniła sobie pomoc w codziennych czynnościach - warto by ktoś dla Ciebie ugotował obiad, zrobił zakupy czy posprzątał.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia