Niestety w trakcie połogu będą doskwierać Ci różne dolegliwości, na szczęście nie potrwają zbyt długo.
Co to jest połóg po porodzie?
Przez ostatnie 9 miesięcy twój organizm stworzył doskonałe warunki dla rozwoju dziecka. Kiedy maleństwo jest już na świecie twój organizm powraca do stanu z przed ciąży - okres ten nazywany jest połogiem i trwa do 6 tygodni od porodu.
Większość kobiet w połogu czuje się osłabiona i zmęczona jak by stoczyły walkę z Michalczewskim, nie ma w tym nic dziwnego przecież urodziłaś dziecko!
Niestety w trakcie połogu będą doskwierać Ci różne dolegliwości, na szczęście nie potrwają zbyt długo.
Odchody połogowe po porodzie
Inwolucja macicy to inaczej proces jej zmniejszania się do stanu z przed ciąży. Procesowi temu towarzyszy oczyszczanie się macicy, wydzielina z dróg rodnych zwana jest odchodami połogowymi. Odchody początkowo są krwiste, mogą zdarzać się skrzepy, po ok. 4-6 dobach stają się brunatne, po 10-14 dniach żółtawe, a w trzecim tygodniu robią się śluzowato -przejrzyste. Wydzielina ta zanika w 4-6 tygodniu.
Karmienie piersią i umiarkowana aktywność fizyczna sprzyjają szybszemu procesowi oczyszczania się i inwolucji macicy.
Pamiętaj nie używaj tamponów.
Ból brzucha i skurcze po porodzie
Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie, które zapewne ci doskwierają, związane są z inwolucją macicy. To dzięki tym skurczom w ciągu kilku tygodni macica ważąca 1,5 kg zmniejszy się i skurczy do 50g. Skurcze w połogu, mogą być bardziej dokuczliwe, gdy karmisz piersią, ma to związek z wydzielaniem się podczas karmienia - oksytocyny. Jest to zjawisko bardzo pozytywne, bo przyspiesza proces zwijania się macicy.
Rana po nacięciu krocza
W miejscu nacięcia krocza możesz odczuwać ból, ciągnięcie, uczucie drętwienia - możesz mieć trudności z siedzeniem i chodzeniem. Aby rana się szybko zagoiła niezbędne jest zachowanie higieny.
- Często zmieniaj podpaski, używaj bawełnianych typu bella
- Często wietrz ranę, połóż się na plecach, z nogami ugiętymi w kolanach, bez bielizny z podpaską lub podkładem pod pośladkami
- Unikaj długiego stania i siedzenia
- Siadaj na poduszce poporodowej lub dmuchanym kółku do pływania
- Po każdej wizycie w toalecie podmywaj krocze, stosuj delikatne płyny do higieny intymnej i osuszaj jednorazowym papierowym ręcznikiem
- Noś jednorazowe bawełniane majtki i zmieniaj je przy każdej zmianie podpaski
Problem z wypróżnianiem po porodzie
Po porodzie możesz mieć problemy z wypróżnianiem się, często związane jest to ze strachem, że szwy popękają. By ułatwić sobie wypróżnienia dbaj o dietę. Jedz produkty bogate w błonnik: jabłka, suszone śliwki, pieczywo pełnoziarniste i dużo pij, najlepiej niegazowaną wodę.
Jeżeli masz trudności z pierwszym wypróżnieniem po porodzie, zastosuj doodbytniczo czopek glicerynowy - są do kupienia w aptece bez recepty. Przez pierwsze trzy doby po porodzie możesz nie odczuwać potrzeby wypróżniania się szczególnie, jeśli przed porodem miałaś biegunkę.
Problemy z oddawaniem moczu po porodzie. Ból przy sikaniu i nietrzymanie moczu
Trudności w oddawaniu moczu po porodzie, są spowodowane rozciągnięciem i zwiotczeniem mięśni oraz otarciami cewki moczowej. Możesz odczuwać też ból i szczypanie. Siusianie będzie łatwiejsze, kiedy będziesz polewała krocze letnia wodą np. z dzbanka.
Z drugiej strony może doskwierać Ci tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli mimowolne popuszczanie, również spowodowane rozciągnięciem mięśni. Już w drugiej dobie ćwicz mięśnie Kegla - nawet, jeśli do tej pory tego nie robiłaś
Rozciągnięte mięśnie brzucha po porodzie
Po porodzie brzuch jest wypukły, jak we wczesnej ciąży, tyle że skóra nie jest tak ładnie napięta, a wygląda raczej jak sflaczała piłka. Mięśnie brzucha po porodzie, potrzebują trochę czasu by powrócić do dawnej formy. Karmienie piersią i łagodne ćwiczenia przyspieszą ten proces. Niestety zwykle powrót do dawnej sylwetki trwa kilka miesięcy. W okresie połogu nie używaj pasów wyszczuplających i nie stosuj diet odchudzających. Jeżeli karmisz piersią, również niewskazana jest dieta odchudzająca.
Dolegliwości po porodzie – przekrwienie oczu
Przekrwienie oczu spowodowane silnym parciem w trakcie porodu zanika w ciągu kilku dni.
Dolegliwości w połogu. Skontaktuj się z lekarzem:
- Jeżeli pojawi się obfite krwawienie
- Jeżeli odchody mają nieprzyjemny, cuchnący zapach
- Jeżeli pojawi się ostry ból brzucha
- Jeżeli pojawi się gorączka
- Jeżeli proces oczyszczania nagle się zatrzyma i odchody nie pojawią się przez kilkanaście godzin, szczególnie w pierwszych 2-3 tygodniach połogu
- Jeżeli pojawi się tępy, narastający i pulsujący ból w okolicach rany
- Jeżeli któryś ze szwów bardzo ciągnie, lekarz może go wymienić lub zdjąć
Dolegliwości w połogu - proś najbliższych o pomoc
Warto byś w pierwszych tygodniach połogu, kiedy jesteś zmęczona trudami porodu a Twoje maleństwo jest bardzo absorbujące zapewniła sobie pomoc w codziennych czynnościach - warto by ktoś dla Ciebie ugotował obiad, zrobił zakupy czy posprzątał.
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista