Gdy zaczynamy marzyć o małych stópkach w swoim domu, okazuje się, że to nie takie łatwe. I chociaż teoretycznie wiemy, co należy robić, to w głowie niemal każdej pary starającej się o dziecko pojawia się myśl: „Co tu zrobić, żeby zajść w ciążę?”
Kiedy nie pragniemy dziecka, jego „zrobienie” wydaje się być banalnie proste, a każdy seks bez zabezpieczenia spędza sen z powiek. Gdy jednak zaczynamy marzyć o małych stópkach w swoim domu… no właśnie, okazuje się, że to nie takie łatwe. I chociaż teoretycznie wiemy, co należy robić, to w głowie niemal każdej pary starającej się o dziecko pojawia się myśl: „Co tu zrobić, żeby zajść w ciążę?”
Chcesz zajść w ciążę - licz dni płodne
Cały cykl kobiecy można podzielić na dni płodne oraz niepłodne. W przypadku, gdy cykl trwa 28 dni, dni płodne wypadają między 9 a 18 jego dniem. Ponadto, dni przed miesiączką można uznać tylko za „względnie” niepłodne, z uwagi na możliwość aż tygodniowego przeżycia plemników w organizmie kobiety.
Jeśli staracie się o dziecko, to powinniście mniej więcej orientować się w tych liczbach – chociażby po to, aby w akcie desperacji nie starać się na siłę o dziecko… w dniach niepłodnych :-).
Czy jednak oznacza to, że wasze starania powinny przebiegać teraz z kalendarzem w ręku? Absolutnie nie! Współżycie tylko w oparciu o wyznaczone dni płodne jest błędem wielu par. Błędem, ponieważ takie postępowanie całkowicie zabija namiętność i swobodę – wpływa więc między innymi na stan waszego związku. Dopóki nie pojawią się powody do niepokoju, nie myślcie o dniach płodnych inaczej niż: „Mniej więcej jakoś od teraz chyba powinniśmy częściej szaleć”. Tyle wystarczy.
W wyznaczeniu owulacji i dni płodnych pomoże ci kalendarz dni płodnych
Jak się kochać, żeby zajść w ciążę?
Z punktu widzenia lekarzy wygląda to następująco:
- Pozycja nie ma większego znaczenia – jeśli traficie w odpowiedni moment, to prawdopodobnie zajdziesz w ciążę mimo „niezalecanej” pozycji. Ale jeśli już pragniesz przyłożyć się do tego „zadania”, to uściślijmy to zagadnienie. I tak, najlepsze pozycje seksualne to takie, w których kobieta leży na plecach albo dochodzi do głębokiej penetracji. Będzie to zatem na pewno pozycja klasyczna oraz łokciowo – kolankowa.
- Przy okazji warto wspomnieć, że nie ma takiej potrzeby, aby po stosunku unosić nogi i trwać w tej pozycji przez kilkanaście minut. Czasem specjaliści rzeczywiście zalecają takie rozwiązanie (i chodzi bardziej o uniesienie pośladków, niż nóg). Jednak zamiast tego możemy spokojnie poleżeć na łóżku – chodzi bowiem tylko o to, aby nasienie nie wypłynęło z pochwy zbyt szybko.
- Jeżeli natomiast chodzi o częstotliwość seksu, to nie ma tutaj żadnych zahamowań. Jeszcze do niedawna niektórzy specjaliści radzili, aby uprawiać seks co 2-3 dni. Chodziło o to, by jakość nasienia była odpowiednio wysoka. Dzisiaj wiadomo już jednak, że nie ma potrzeby wstrzymywania się – możecie uprawiać seks tyle razy, ile tylko chcecie. Oczywiście z poprawką na to, że przy dwóch stosunkach na miesiąc o ciążę może być jednak dość trudno ;-).
Chcesz szybko zajść w ciążę - pożyteczne wskazówki
Jeśli staracie się o dziecko, przez pierwsze kilka miesięcy warto po prostu często uprawiać seks i starać się nie myśleć o współżyciu tylko jako o sposobie na dziecko. Ponadto, przyda się wam kilka cennych wskazówek:
- O ile nie zachęcamy do seksu z kalendarzem w ręku, o tyle warto zwracać uwagę na wygląd śluzu pochwowego i objawy owulacji. W okolicy dni płodnych staje się on przejrzysty i ciągnący – przypomina białko kurzego jaja. Jeśli zauważysz na bieliźnie właśnie taki śluz – wyślij do partnera pikantnego smsa i nastawcie się na miły wieczór.
- Już w trakcie starań o dziecko warto rozpocząć suplementację kwasem foliowym. Jego odpowiednia ilość w organizmie przyszłej mamy zmniejszy ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego u dziecka.
- Już teraz rzuć palenie, a w okresie dni płodnych i późniejszych, poprzedzających ewentualną miesiączkę, zrezygnuj z alkoholu. Gdyby okazało się, że zaszłaś w ciążę, będziesz sobie mocno wyrzucać te chwile słabości.
- Dajcie sobie czas! Ale tak naprawdę. Wiele kobiet twierdzi, że „oczywiście, wiem, że to nie tak od razu”, a potem każdą miesiączkę traktuje jak świadectwo niepłodności. Według specjalistów o problemach z poczęciem można mówić dopiero po roku starań. Wcześniej po prostu ma prawo się nie udawać i nie ma w tym niczego niepokojącego.
Jeśli tylko zauważasz u siebie niektóre niepokojące objawy, nie czekaj z badaniami aż rok. Konkretyzując, chodzi o nieregularne miesiączki, brak objawów owulacji (przezroczysty, gęsty śluz), kłopoty hormonalne. Sprawdź, jakie są przyczyny nieprawidłowości już teraz.