Jak kobieta może wspomóc swoją płodność

Problemy z poczęciem są smutną codziennością wielu par. Na szczęście, kobieta chcąca zostać wkrótce mamą może sama sobie pomóc…

co wpływa na płodność

Problemy z poczęciem są smutną codziennością wielu par. Na szczęście, kobieta chcąca zostać wkrótce mamą może sama sobie pomóc… Często niemożność zajścia w ciążę wiąże się z problemami ginekologicznymi i hormonalnymi, na które zaradzić może tylko terapia. Ale za prawidłowe cykle miesiączkowe i optymalną owulację odpowiada także w dużej mierze styl życia.

Dieta na płodność

Prawidłowe odżywianie odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o starania o potomstwo. Zarówno przejadanie się jak i niedojadanie grożą zaburzeniami owulacji, stąd postuluje się aby kobiety próbowały przed poczęciem osiągnąć wagę oscylującą między 19 a 24.9 wskaźnika BMI. Wartości wyższe i niższe znacznie wydłużają statystyczny okres oczekiwania na zapłodnienie.

Ale ilość spożywanych kalorii to nie wszystko. Dieta przyszłej mamy musi być zdrowa i zawierać odpowiednia dawkę białka, żelaza, cynku oraz witaminy C, ponieważ niedobór tych substancji wiąże się z wydłużonymi cyklami miesiączkowymi i rzadszą owulacją. Tutaj cierpią zwłaszcza wegetarianki, których menu zwykle jest ubogie w żelazo i cynk. Dużo warzyw, zwłaszcza zielonych oraz owoce to na pewno dobry pomysł, ale lekarze podpowiadają, że warto jeszcze łykać kwas foliowy w tabletkach aby zwiększyć swoje szanse na zdrową ciążę.

Czego unikać?

Przede wszystkim unikamy nadmiaru alkoholu i kawy, które w sposób udowodniony naukowo obniżają płodność kobiety. Nie trzeba się tych używek wyrzekać, ale 1 drink dziennie i 1 kubek kawy powinny wystarczyć. Niewskazane są także leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen czy paracetamol, które mają hamujący wpływ na działanie hormonów zwanych prostaglandynami.

Dodatkowo, należy jak najprędzej rzucić palenie, gdyż wpływa ono bezpośrednio na zdolność macicy do zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka. Niewskazana jest również dieta oparta na słodyczach i prostych węglowodanach (z białej mąki), bo oddziałują one na insulinę, która potrafi wpływać na płodność.

Wreszcie, jak ognia unikać należy stresu, który ma fatalny wpływ na produkcję hormonów uniemożliwiając owulację lub zagnieżdżenie się jaja. Jeśli praca lub otoczenie dostarczają dużo nerwów, warto popracować nad technikami relaksacji.

Ciekawostki

Poszukując źródeł odprężenia kobiety sięgają często po jogę, akupunkturę i masaże, bo wszystkie te techniki faktycznie sprzyjają prokreacji i uregulowaniu cyklów miesiączkowych. Ponadto, panie, które regularnie krzątają się w domu i ogrodzie mają trzy razy większe szanse na zajście w ciążę, niż te spędzające większość dnia za biurkiem. Płodności pomaga także witamina D, a więc rozsądna ekspozycja słoneczna, picie dużych ilości wody oraz odpowiednia dawka snu każdej nocy. 

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia