Jesteś zdrowa, miesiączkujesz, odstawiłaś antykoncepcję i wciąż nic? Powody mogą być prozaiczne…
O niepłodności mówimy dopiero, gdy przez rok współżyjecie bez zabezpieczenia, a na teście dwóch kresek wciąż nie ma. Wcześniej, pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i wykluczyć wszystkie podstawowe przeszkody…
Problemy ginekologiczne
Kobiety bywają długie lata nieświadome zaburzeń owulacji, które najczęściej manifestują się jako nieregularne krwawienia o zmiennym natężeniu i uniemożliwiają wypuszczenie dojrzałego jaja z jajników. Tutaj pomogą zwykle proste leki zapisane przez ginekologa. Lekarz może pomóc farmakologicznie również przy zaburzającym płodność zespole policystycznych jajników, który objawia się nieregularnym miesiączkowaniem a także występowaniem trądziku, skłonności do tycia i nietypowego owłosienia.
Trudniej zajście w ciążę wygląda w przypadku zdiagnozowanej endometriozy, czyli przerostu błony śluzowej macicy, która może nawet blokować jajowody. Ratunkiem jest często niewielki zabieg laparoskopowy, który usunie nadmierną tkankę.
Problemy zdrowotne
Zapłodnienie utrudniać może również niedoczynność tarczycy u kobiety, która często bywa niezdiagnozowana. Wskazywać na nią może m.in. skłonność do tycia, osłabienie, problemy z koncentracją i częste uczucie chłodu.
Problemy po jego stronie
W 30% przypadków problem z zajściem w ciążę wiąże się z układem rozrodczym partnera. Podstawowe przyczyny obejmują tutaj niską liczbę plemników i ich małą ruchliwość, abnormalny kształt plemników, przebyte choroby seksualne a także niedrożność nasieniowodów.
Współżycie w ciemno
Paradoksalnie, nie każda kobieta jest w stanie prawidłowo określić swój okres płodny, więc warto tą wiedzę gruntowanie odświeżyć i nauczyć się obserwować swoje ciało pod kątem owulacji. Seks namierzony jasno na poczęcie bywa też związany z niezdrowymi obsesjami, które zamiast pomagać przeszkadzają – współżyjemy zbyt często nie dając spermie szansy na pełną regenerację bądź stresujemy się pozycjami zamiast oddawać się przyjemności. A orgazm jest największym sprzymierzeńcem ciąży!
Styl życia
Wśród czynników wpływających negatywnie na szansę na zajście w ciążę wymienia się także palenie, picie alkoholu oraz spożywanie kofeiny przez obojga partnerów. Używki często obniżają jakość i ilość spermy, a także utrudniają prawidłowe dojrzewanie jaja. Poza tym, siedzący tryb życia także nie pomaga przyszłym rodzicom – nadmiar tkanki tłuszczowej działa upośledzająco na równowagę hormonalną, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.