Chociaż mamy XXI wiek i całkiem dużą wiedzę na temat antykoncepcji, wciąż stosunkowo często zdarzają nam się „wpadki” – ciąże powstające mimo zabezpieczenia. Lektura internetowych for udowadnia, że nawet jedna z najbardziej skutecznych metod – zażywanie pigułek hormonalnych, czasem kończy się ciążą. Czy powodem jest tak gigantyczny pech? Niekoniecznie. Jak podkreślają specjaliści, bardzo często ciąża to efekt pewnych zaniedbań ze strony zabezpieczającej się kobiety.
Kiedy tabletki antykoncepcyjne zawodzą? 5 najczęstszych przyczyn
Pigułka antykoncepcyjna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży – przy prawidłowym jej zażywaniu w ciążę zachodzą tylko 3 na 1000 kobiet stosujących tę metodę przez rok. W praktyce ciąż „pigułkowych” jest więcej. Przyczyną nie jest jednak fakt, że producenci tabletek nas oszukują, ale lekceważenie bardzo ważnych zasad przez zażywające pigułki panie. Oto pięć najczęstszych powodów, przez które antykoncepcyjne działanie pigułki znacznie spada:
1. Zapominanie o pigułce i o dodatkowym zabezpieczeniu
Zażywanie pigułek antykoncepcyjnych wymaga dużej systematyczności – należy brać ją codziennie i mniej więcej o tej samej porze. Naturalne jest, że niektórym paniom zdarza się więc po prostu zapomnieć o zażyciu tabletki. Zgodnie z ulotką, sytuacja taka wymaga dodatkowego zabezpieczenia się przed ciążą przez tydzień.
Problem polega na tym, że wiele kobiet po prostu zapomina, że zapomniało wziąć pigułkę. Nie ma zatem odpowiedniej ochrony i efektem może być właśnie ciąża.
2. Lekceważenie ominięcia pigułki
O ile niektóre panie zapominają albo nie zauważają, że pominęły jedną tabletkę, o tyle inne uważają, że nie jest to przecież aż „takie wielkie zło”, a dodatkowe zabezpieczenie się przed ciążą jest przesadą. Rzeczywiście – ryzyko zajścia w ciążę przy ominięciu tylko jednej pigułki wcale nie jest duże. Jest jednak większe, niż podczas prawidłowego zażywania tabletek.
3. Przedłużenie okresu przerwy między tabletkami
W trakcie zażywania pigułek antykoncepcyjnych należy zrobić siedmiodniową przerwę między poszczególnymi opakowaniami – w tym czasie zagwarantowana jest niezmieniona skuteczność antykoncepcyjna. Obniża się ona jednak w sytuacji, gdy kobieta przedłuża okres przerwy i rozpoczyna nowe opakowanie np. po 9, a nie 7 dniach. Zdarza się to dosyć często. O ile bowiem prawidłowe zażywanie pigułek ułatwiają dni tygodnia zapisane na opakowaniu, o tyle już okresu przerwy każda kobieta musi pilnować samodzielnie.
4. Łączenie tabletek antykoncepcyjnych z innymi lekami
To dosyć rzadka przyczyna wystąpienia ciąży mimo zażywania pigułek – w przypadku większości przypadków leki nie zmniejszają działania tabletek antykoncepcyjnych. Inaczej jest jednak np. z dziurawcem – spożywany w stosunkowo dużych ilościach może sprawić, że skuteczność antykoncepcji hormonalnej zostanie obniżona.
5. Brak dodatkowego zabezpieczenia
Dziecko przynosi z przedszkola tzw. „jelitówkę”, mama się zaraża i wymiotuje – typowa sytuacja. Jeśli jednak godzinę przed wymiotami kobieta zażyła pigułkę antykoncepcyjną, należy potraktować to na równi z jej pominięciem. Wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy albo to ignoruje.
Inne metody antykoncepcji – dlaczego antykoncepcja zawodzi?
Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia się przed ciążą jest używanie prezerwatyw. Niestety i w tym przypadku zdarzają się „wpadki” – najczęściej będące skutkiem niewłaściwego postępowania. O jakich błędach mówimy najczęściej?
- nieprawidłowe założenie prezerwatywy
Chociaż zakładanie prezerwatywy wydaje się być niezwykle proste, często dochodzi do drobnych niedopatrzeń – czego efektem jest pękający lateks. Zwykle chodzi o założenie prezerwatywy w taki sposób, że do jej środka dostaje się powietrze albo naciągnięcie jej do końca, bez pozostawienia miejsca na nasienie.
- uszkodzenie prezerwatywy podczas zakładania
Pośpiech, brak dobrego światła, emocje – wszystko to powoduje, że może dojść do nieplanowanego zniszczenia prezerwatywy w trakcie jej nakładania. W wielu przypadkach uszkodzenie lateksu jest wynikiem zahaczenia pierścionkiem albo paznokciem o prezerwatywę.
- nieprawidłowe przechowywanie prezerwatyw
W każdej ulotce dołączonej do prezerwatyw (których to ulotek prawie nikt nie czyta) znajdziemy informację o prawidłowym ich przechowywaniu – powinny być umieszczone w miejscu suchym, ciemnym i nie być narażone na np. pocieranie czy uciskanie. Tymczasem wiele panów trzyma prezerwatywy… w portfelu albo kieszeni. Efektem mogą być mikrouszkodzenia, a ich skutkiem – ciąża.