Sponsorowany
Czym są naturalne metody antykoncepcji?
Naturalne metody antykoncepcji charakteryzują się tym, że pozwalają określić dni płodne. Działają one na zasadzie obserwacji fizjologicznych objawów w organizmie kobiety i przypisaniu im zmian hormonalnych w trakcie cyklu miesiączkowego. Możliwość określenia dni, w ciągu których istnieje mniejsza lub większa szansa na zajście w ciążę, pozwala na celowe unikanie współżycia w celu zapobiegania zapłodnienia. W przypadku par starających się o dziecko, rozpoznanie dni płodnych pozwala zwiększyć szansę na posiadanie potomstwa. Okresowa wstrzemięźliwość seksualna uzależniona od terminu owulacji i unikanie współżycia w dni płodne to rozwiązanie, na które decyduje się całkiem sporo kobiet. Trzeba jednak mieć świadomość tego, jakie są zalety i wady naturalnych metod koncepcji.
Czy naturalne metody antykoncepcji naprawdę są skuteczne?
Kobiety zazwyczaj mogą stosować naturalne metody antykoncepcji. Dzięki skrupulatnym obserwacjom swojego ciała i skorzystaniu z pomocnych testów owulacyjnych czy badania krwi, skuteczność naturalnej antykoncepcji jest dość dobra, zwłaszcza gdy połączy się ją z metodami barierowymi, czyli np. zastosowaniem prezerwatyw. Nie wszystkie kobiety chcą bądź mogą stosować antykoncepcję hormonalną, więc naturalne zapobieganie ciąży może być dla nich odpowiednim rozwiązaniem.
Warto wiedzieć, że skuteczność metod antykoncepcyjnych ustala się za pomocą tzw. wskaźnika Pearla. Informuje on o tym, ile spośród 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji zachodzi w ciążę w przeciągu roku. Im wskaźnik jest niższy, tym lepsza jest metoda antykoncepcji. Dla przykładu, w przypadku kalendarzyka małżeńskiego wskaźnik Pearla wynosi 8 -25.
Trzeba mieć na uwadze to że niektóre kobiety nie mają regularnych cykli miesiączkowych, ponadto niekiedy dochodzi do zaburzenia objawów płodności. Może to być spowodowane stresem i przemęczeniem, infekcją narządów intymnych, przyjmowaniem niektórych leków, zmianą klimatu, gwałtownym wahaniem wagi oraz piciem alkoholu. Wówczas metody naturalne są mało skuteczne, ponieważ trudno jest ustalić przebieg cyklu. Kobiety, które mają nieregularne miesiączki, powinny zrezygnować ze stosowania naturalnych metod antykoncepcji. Przeciwwskazaniem są tutaj także choroby wątroby, nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników i rak szyjki macicy. Stanowczo odradza się stosowanie naturalnych metod antykoncepcji, w których zajście w ciążę mogłoby narazić kobietę na zagrożenie zdrowia lub życia.
Rozważając to, czy warto zdecydować się na naturalną antykoncepcję, trzeba mieć na względzie fakt, że nie stanowi ona zabezpieczenia przez chorobami przenoszonymi drogą płciową. Z racji tego nie poleca się jej kobietom, które nie mają stałego partnera seksualnego.
Jakie są naturalne metody zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą?
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania naturalnych metod antykoncepcji, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że obserwacja własnego organizmu umożliwi rozpoznanie dni płodnych. Najważniejsze objawy zbliżającej się owulacji to podwyższona o kilka kresek temperatura ciała, zwiększona ochota na zbliżenie i ból obejmujący dolną część brzucha. Pamiętaj też o tym, że należy obserwować śluz, ponieważ podczas dni płodnych zmienia się jego konsystencja. Śluz w dni płodne staje się bardziej rozciągliwy i rzadki – można zauważyć jego podobieństwo do białka jaja kurzego.
Kobiety chcące dokładnie zbadać swój cykl menstruacyjny, powinny zdecydować się na monitoring owulacji. Jest on przeprowadzany poprzez badanie USG – wykonuje je ginekolog. Monitoring ma miejsce w wyznaczonych wcześniej dniach, wybranych na podstawie długości cyklu miesięcznego. Podczas jednego cyklu przeprowadza się zazwyczaj 3-4 badania. Pozwalają one ustalić, czy przebieg cyklu miesięcznego jest prawidłowy.
Dni płodne i niepłodne najczęściej ustalane są na podstawie tzw. kalendarzyka małżeńskiego. Ta metoda bazuje na uśrednionej długości cykli menstruacyjnych i uwzględnia zapiski z ostatnich kilku miesięcy. Nie jest ona zbyt skomplikowana ani czasochłonna, natomiast trzeba liczyć się z dużym ryzykiem wystąpienia błędu. Warto zatem zdecydować się dodatkowo na monitoring owulacji, testy owulacyjne, badanie krwi lub mierzenie temperatury ciała.