Przegląd najważniejszych momentów ciąży

Od dwóch niewidocznych gołym okiem komórek do idealnego człowieka, a to tylko w 9 miesięcy – rozwój dziecka w okresie ciąży nigdy nie przestaje zachwycać. Na szczęście żyjemy w czasach, w których o kolejnych etapach tego wyjątkowego zjawiska wiemy już całkiem sporo. Które momenty można uznać za najważniejsze?

Przegląd najważniejszych momentów ciąży
  • 21 dzień po zapłodnieniu – zaczyna bić serce dziecka

Chociaż dziecko nie do końca przypomina jeszcze człowieka, w jego malutkim ciele energicznie zaczyna pracować miniaturowe serduszko. To wielka chwila – od tego momentu ryzyko poronienia mocno spada.

Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze możemy zauważyć bijące serduszko dziecka na obrazie USG. W wielu przypadkach mamy spodziewają się tego, a potem zaniepokojone i przygnębione wychodzą z gabinetu. Spokojnie! Pamiętaj, że trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy doszło do zapłodnienia – serduszko na pewno zacznie bić lada moment.

  • Do 28 dnia ciąży – zamknięcie  cewy nerwowej

Każdy płód ma tzw. rynienkę nerwową. Około trzy tygodnie po zapłodnieniu wygina się ona, a jej końce zbliżają się do siebie i ostatecznie łączą – to moment zamknięcia cewy nerwowej. Dlaczego to tak ważne wydarzenie, że zasługuje na miejsce w naszym małym przeglądzie? Ponieważ zamknięcie cewy nerwowej to początek tworzenia się mózgu i rdzenia kręgowego.

Uwaga! Kwas foliowy, który zaleca się zażywać kobietom starającym się o dziecko i we wczesnej ciąży, ma wpływ między innymi na prawidłowe zamknięcie się cewy nerwowej. Z kolei jego niedobór może przyczyniać się do wad cewy, skutkującym np. rozszczepem kręgosłupa czy innymi, często śmiertelnymi wadami.

  • 8-9 tydzień ciąży – określenie płci dziecka

Oczywiście to, czy dziecko będzie chłopcem czy dziewczynką, „ustalone” jest już od połączenia się plemnika z komórką jajową. Jednak dopiero w tym okresie ciąży narządy płciowe płodu zaczynają przybierać właściwy kształt. Za kilka tygodni będzie można określić na USG, jakiej płci będzie wyczekiwany malec.

Uwaga! Przełom 8 i 9 tygodnia ciąży to dla wielu kobiet rozpoczęcie okresu mdłości i wymiotów. U większości przyszłych mam etap ten nie trwa długo – poczujesz się lepiej już po 13/14 tygodniu ciąży.

  • 9 tydzień ciąży –  dziecko zaczyna się ruszać

Ty jeszcze o tym nie wiesz i nie masz możliwości tego poczuć, ale twój maluszek właśnie odkrywa, że może się poruszać! Wyobraź sobie – ty pijesz kawę, pracujesz czy składasz pranie, a ono – w swoim osobnym świecie, właśnie odkrywa tak niesamowitą umiejętność!

  • 10 tydzień ciąży – koniec tworzenia się organów dziecka.

To szokujące, że zaledwie 2,5 centymetrowe dziecko ma ukształtowane już większość organów i przypomina miniaturowego człowieczka. Teraz rączki, nóżki, główka, organy wewnętrzne – wszystko to będzie rosnąć i się doskonalić.

  • 11 – 13 tydzień ciąży – najważniejsze badanie w ciąży

Między początkiem 11 a końcem 13 tygodnia ciąży dziecko osiąga idealną wielkość, by dokładnie zbadać je podczas USG. To niezwykle ważne badanie, którego nie możesz przeoczyć – właśnie teraz lekarz może stwierdzić podwyższone ryzyko wystąpienia wad genetycznych czy np. chorób serca.

  • 16-21 tydzień ciąży – odczuwalne ruchy dziecka

Ok, powiedzmy sobie to szczerze: co tam cała reszta, odczuwanie ruchów dziecka to najważniejsze ciążowe wydarzenie dla wielu przyszłych mam . To właśnie w tym okresie ciąży przeżyjesz niezwykłe wydarzenie – poczujesz pierwsze, delikatne muśnięcia i z każdym dniem będziesz pewniejsza, że to sprawka twojego dziecka. Magiczne, wzruszające, wspaniałe wydarzenie.

Pamiętaj, żeby nie sugerować się zbyt mocno informacjami, jakoby ruchy dziecka były odczuwalne  już od 16-tego tygodnia ciąży. Wiele zależy od położenia dziecka i łożyska. Bardzo często zdarza się – szczególnie u pierworódek, że pierwsze ruchy dziecka odczuwane są nawet w 22 tygodniu. To nie jest powód do niepokoju.

  • 20 tydzień ciąży – połowa ciąży za tobą!

To ważne wydarzenie – przetrwałaś okres mdłości, a teraz to już z górki. Niestety, tak naprawdę tylko w teorii. Rosnący brzuch będzie potęgował pragnienie zobaczenia maluszka, a ciało zmęczone ciążą może dać ci trochę w kość.

  • 24 tydzień ciąży – dziecko słyszy dźwięki

To pierwsza dobra informacja – jeśli tylko masz ochotę, mów do dziecka, śpiewaj mu i opowiadaj bajki. Niedługo zacznie rozpoznawać twój głos.

Druga nowina to ta, że nawet, jeśli wcześniej nie widziałaś u siebie dużego brzuszka, to teraz nikt nie może mieć wątpliwości co do twojego stanu. To cieszy, prawda?

  • 25/26 tydzień ciąży –  realna szansa przeżycia

Gdyby coś poszło nie tak i nagle zaczęłabyś przedwcześnie rodzić, to na tym etapie twoje dziecko ma już szanse przeżycia. Nie są wielkie – maluszek waży zapewne niepełny kilogram. Nie brakuje jednak wcześniaków, które przeżyły, choć urodziły się na tym etapie ciąży i co więcej – dzięki intensywnej rehabilitacji rozwijają się dobrze.

Tak przy okazji – twoje piersi zaczynają przygotowywać się do karmienia. Brodawki robią się większe, na piersiach pojawiają się żyłki. Organizm się nie leni.

  • 32 tydzień ciąży – płuca dziecka są niemal gotowe do pracy.

Gdybyś teraz zaczęła rodzić, lekarze i tak postanowiliby nieco „wesprzeć” płuca dziecka, stymulując je do szybszego rozwoju. Ale na tym etapie jest już naprawdę dobrze, płuca są duże i niemal w pełni gotowe do podjęcia pracy.

  • 35 tydzień ciąży –ogromne szanse przeżycia

Wśród wcześniaków z 35 tygodnia aż 95% nie ma kłopotów z podjęciem funkcji życiowych. Wiele z tych dzieci nie ma nawet mocnych cech wcześniaczych!

  • Koniec 37 tygodnia – końcówka ciąży

Skoro jesteś już w ostatnim dniu 37 tygodnia ciąży to oznacza, że ją donosiłaś – pozostaje ci już tylko czekać na maleństwo. Kiedy nastąpi poród? Może jutro, może za tydzień, a może za 4 tygodnie. Nawet biorąc pod uwagę ten najdłuższy okres, to i tak już tak bardzo niedługo!

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia