Imiona dla chłopców – z nami wybór będzie prostszy

Jeżeli ciągle nie wiesz, jak będzie miał na imię twój syn – przeczytaj, na co zwracać uwagę, dowiedz się, jakie imiona są najczęściej wybierane oraz poznaj nasze propozycje.

imiona dla chłopców

A zatem już wiecie – te coraz odważniej wymierzane, urocze kopniaki są dziełem małego chłopca. Teraz, póki jest jeszcze trochę czasu, trzeba wybrać odpowiednie imię dla dziecka. Oczywiście zdarza się, że Olek albo Mateusz od dawna już „czeka” na potwierdzenie płci, ale częściej jednak rodzice biją się z myślami i pomysłami.

Jeżeli zatem i ty ciągle nie wiesz, jak będzie miał na imię twój syn – przeczytaj, na co zwracać uwagę, dowiedz się, jakie imiona były najczęściej wybierane przez ostatnie dwa lata oraz poznaj nasze propozycje.

Imię dla chłopca – na co zwracać uwagę?

Analogicznie, jak w przypadku wybierania imienia dla dziewczynki, musisz zwrócić uwagę na pięć ważnych aspektów. W szczególności istotne jest to, czy:

  • imię dobrze brzmi w połączeniu z nazwiskiem

Weźmy na pierwszy ogień połączenie: Michał Michałowski. Niby brzmi dobrze, ale mały Michałek nie raz zobaczy pobłażliwe uśmieszki albo usłyszy: „Twoi rodzice chyba nie mieli pomysłu na imię, co?” Imię powinno być znacząco inne od nazwiska.

Druga sprawa – długości. Źle brzmią zarówno imiona długie, nadawane do długich nazwisk (np. Bartłomiej Podzwardowski) jak i krótkie imiona przy krótkich nazwiskach (np. Jan Kac). Aby wszystko „grało”, proporcje te muszą być wyważone.

  • imię pasuje dla dorosłego

Którym twój syn będzie przez większość swojego życia! Mały Ilduś może zwracać uwagę w pozytywny sposób, ale czy dorosły Ildefons na pewno będzie zadowolony z wyboru swoich rodziców?

  • imię ma polskie brzmienie

Na całe szczęście imienna moda ostatnio koncentruje się wokół pięknych, polskich imion. Ciągle jednak zdarzają się dzieci, które „uszczęśliwiane” są przez rodziców imionami zagranicznymi, nieco wbrew polskiemu nazwisku.

Nie łudź się, że Paul Zelwowski będzie dobrym połączeniem. To brzmi po prostu dziwacznie i śmiesznie, podobnie jak „Jimmy Stachowiak” albo „Harry Grześkiewicz”. Nie narażaj swojego dziecka na głupie komentarze.

Ważna rada:

Jeżeli często wyjeżdżacie za granicę albo tam mieszkanie i pragniecie nadać dziecku międzynarodowe imię, to warto wybrać spośród następujących propozycji: Karol, Henryk, Damian, Marcin, Aleksander. Imiona te szybko zostaną zaakceptowane za granicą, chociaż zapewne ich brzmienie nieco się zmieni (Henryk – Henry).

  • imię podoba ci się w formie zdrobniałej

Bo naprawdę bardzo, bardzo ważne jest to, czy jesteś w stanie zaakceptować fakt, że twojego Macieja wszyscy nazywają Maćkiem, Aleksandra Olkiem, Łukasza Łukim albo Jakuba Kubą.  Nie wygrasz z falą zdrobnień, więc lepiej od razu wybierz coś, co ci się podoba także w lżejszej wersji.

  • imię nie jest zbyt popularne

Z tym jest trochę jak ze wszystkim – gdy jest za dużo, to brzydnie. Jeżeli więc szalenie podoba ci się imię Antoni, to musisz się zastanowić czy pragniesz, aby twój syn był trzecim Antkiem w rodzinie.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2014 i 2015 roku

Załóżmy, że jednak nie chcesz, aby twój syn był trzecim Antkiem w rodzinie ;-), ale nie wiesz, jakie imiona są aktualnie modne. Nie ma problemu – prezentujemy zestawienie z ostatnich dwóch lat:

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2014 (według MSWiA) to:

  1. Jakub
  2. Kacper
  3. Antoni
  4. Filip
  5. Jan
  6. Szymon
  7. Franciszek
  8. Michał

W 2015 roku ranking ten prezentował się w następujący sposób (według Ministerstwa Cyfryzacji):

  1. Jakub
  2. Antoni
  3. Szymon
  4. Jan
  5. Filip
  6. Kacper
  7. Aleksander
  8. Franciszek

Jakie imię wybrać dla chłopca?

Jeżeli pragniesz dla swojego dziecka wyjątkowego imienia, to szukaj… poza powyższymi listami. Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi – oto nie tak popularne, ale proste i ładne imiona dla chłopców:

Arkadiusz  - czyli „szczęśliwy jak Arkadyjczyk”. Imię to pochodzi od łacińskiego słowa „Arcadicus”.

Błażej – imię to oznacza gadułę, paplę i pochodzi od łacińskiego słowa blatio.

Borys – imię Borys jest skrótem od Borysława i oznacza człowieka walecznego.

Damian – oznacza pogromcę i uzdrowiciela. Imię to wywodzi się od imienia greckiej bogini Damii.

Emil – to wywodzące się od słowa „aemulus” imię oznacza kogoś walecznego, kochającego rywalizację.

Hubert – „błyskotliwy”, „z poczuciem humoru” – tak można podsumować znaczenie tego imienia. Wywodzi się z połączenia słów „hugu” i „beracht”.

Igor – jeśli uznamy, że imię to pochodzi od skandynawskiego Ingwar, to będzie oznaczało „bóstwo” oraz „obrońcę”.

Kamil  - czyli „szlachetny chłopiec”.

Konrad  - to imię ma korzenie starogermańskie i oznacza człowieka odważnego, z chęcią udzielającego rad.

Leon – łacińskie „leo”, od którego pochodzi to imię, oznacza lwa. Leon oznacza zatem mężczyznę silnego i odważnego niczym lew właśnie. 

fot.
Fotolia