Ciąża na wsi chroni dziecko przed astmą

Dzieci, których matki całą ciążę spędziły na wsi, rzadziej chorują na astmę, alergie skórne i katar sienny - twierdzą naukowcy z antypodów.

ciąża na wsi dobra dla dziecka

Dzieci, których matki całą ciążę spędziły na wsi, rzadziej chorują na astmę, alergie skórne i katar sienny - twierdzą naukowcy z antypodów. Uczeni z Massey University w Nowej Zelandii badali wpływ życia "na farmie" na zdrowie dzieci. Jak ustalili, najzdrowsze były te dzieci wiejskie, których matki mieszkały na farmach także, gdy były w ciąży. U tych dzieci o 50 proc. rzadziej niż u ich miastowych rówieśników pojawiała się astma, alergie skórne i katar sienny.

Może to potwierdzać teorię, że te przypadłości to "choroby czystych rąk". Specjaliści przypuszczają, że mieszczuchom brakuje kontaktu z substancjami, na których mógłby się hartować ich układ odpornościowy: pyłkami roślin czy bakteriami przenoszonymi przez zwierzęta.

Natomiast dzieci ze wsi z potencjalnym alergenami mają styczność od urodzenia, a nawet - jak pokazują najnowsze badania - jeszcze wcześniej. SAG

PAP - Nauka w Polsce 2008-09-03

fot.
Fotolia