Aerobik w wodzie ułatwia porody

Aerobik w wodzie ułatwia urodzenie dziecka. Ciężarne, które go ćwiczą potrzebują mniej pigułek przeciwbólowych w czasie porodu - informuje pismo "Reproductive Health".
 

aerobik w wodzie ułatwia porody

Aerobik w wodzie ułatwia urodzenie dziecka. Ciężarne, które go ćwiczą potrzebują mniej pigułek przeciwbólowych w czasie porodu - informuje pismo "Reproductive Health". Naukowcy brazylijscy z Uniwersytetu w Campinas (stan Sao Paulo) przeprowadzili badania wśród 71 ciężarnych kobiet. Połowę z nich przydzielono do grupy, która przez całą ciąże trzy razy w tygodniu uczęszczała na 50 minutowe sesje wodnego aerobiku. Reszta nie brała udziału w takich zajęciach.

Delikatne ćwiczenia w wodzie nie wpłynęły wprawdzie na czas trwania i rodzaj porodu, ale niemal o 60 proc. obniżyły zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe wśród rodzących kobiet. Bezpieczeństwo ćwiczeń w czasie ciąży jest od dawna przedmiotem debaty lekarskiej. Istnieją obawy, że może negatywnie wpływać na rozwój i wzrost płodu oraz zwiększać ryzyko wad wrodzonych.

Najnowsze badania wykazały jednak, że aerobik w wodzie jest bezpieczny zarówno dla matek jak i ich dzieci. Potwierdzono, że noworodki urodzone przez kobiety ćwiczące w ciąży były w dobrym stanie zdrowia. JJJ

PAP - Nauka w Polsce 2008-11-24

fot.
Fotolia