Planujesz ciążę albo podejrzewasz, że w niej jesteś i zastanawiasz się, co właściwie powinnaś wiedzieć o tym wyjątkowym stanie? Świetnie trafiłaś. Przygotowaliśmy 20 najważniejszych faktów o ciąży, czyli krótką ściągawkę na jej temat.
1. Pierwszym objawem ciąży może być… plamienie.
A dokładniej – plamienie implantacyjne. To delikatne, różowe ślady na bieliźnie, które dla wielu kobiet są sygnałem zbliżającej się miesiączki. Tak naprawdę jednak oznaczają, że zarodek zagnieżdża się w spulchnionej błonie śluzowej macicy. Plamienie takie występuje u około 40% ciężarnych i nie trwa dłużej niż dwa dni.
2. Pierwsze tygodnie ciąży nie przypominają magicznego stanu.
To raczej duża porcja niepokoju. Wynika on z faktu odczuwania dolegliwości bólowych – jak choćby „ćmienie” w podbrzuszu, będące efektem rozciągania się macicy i przypominające bóle miesiączkowe. Dodatkowo przyszłe mamy bardzo często boją się poronienia i za wszelką cenę marzą już o tym, aby był już „bezpieczny” 12 tydzień – to naturalne obawy.
3. Pierwszy trymestr ciąży obfituje w dolegliwości.
To oczywiście zależy od danej kobiety, niemniej w stwierdzeniu, że pierwszy trymestr ciąży nie należy do najprzyjemniejszych jest trochę prawdy. Piersi bolą i są bardzo tkliwe, podbrzusze pobolewa, pojawiają się uporczywe, nawet całodniowe mdłości, które czasem kończą się wymiotami, w dodatku wszystko jest takie… irytujące i drażniące! Warto przygotować się na to psychicznie.
4. Po 8 tygodniach ciąży dziecko jest już ukształtowane.
Dokładnie tak! Malec ma rączki, nóżki, główkę i wszystkie organy. Kolejne etapy ciąży będą polegały już „tylko” na udoskonalaniu organów oraz ich pracy. Dlatego też tak ważne jest, aby przed ciążą zażywać kwas foliowy – aby dziecko już od początku miało zapewnione najlepsze warunki rozwoju.
5. Serce dziecka zaczyna bić w 6 tygodniu ciąży.
Nie zawsze jednak, jeżeli udamy się na wizytę do ginekologa, będzie można to zaobserwować. Dokładny dzień zapłodnienia zwykle nie jest znany, więc pojawiają się tutaj małe „opóźnienia”. Na przełomie 8 i 9 tygodnia ciąży akcja serca dziecka będzie już jednak łatwa do uchwycenia.
6. Pojawienie się akcji serca u płodu znacznie redukuje ryzyko poronienia.
Według specjalistów, jeśli u płodu pojawi się akcja serca, ryzyko jego nagłego obumarcia spada aż o 80%. To świetna wiadomość dla każdej niespokojnej, przyszłej mamy!
7. W trakcie ciąży piersi zwiększają się o 2 lub 3 rozmiary.
Z jednej strony to oczywiście świetnie, z drugiej – po ciąży i okresie karmienia piersi wrócą do swojego właściwego rozmiaru… tyle, że nie będą już aż takie jędrne.
8. Brzuch ciążowy zaczyna być widoczny około 13-14 tygodnia ciąży.
Oczywiście widoczny dla mamy, nie dla jej otoczenia. Kiedy jednak będziesz już na tym etapie ciąży - zauważysz, że wypukłość nie ma już związku z przejedzeniem czy wzdęciami. Będzie to pierwszy tak „namacalny” dowód tego, że rośnie w tobie nowe życie.
9. Ciężarna zaczyna odczuwać ruchy dziecka między 16 a 21 tygodniem ciąży.
Należy tutaj mieć jednak dużą świadomość tego, że w pierwszej ciąży będzie to raczej ta górna granica. Brak odczuwania ruchów dziecka w 19 tygodniu ciąży nie jest żadnym powodem do paniki ani nawet do niepokoju. Daj maluszkowi jeszcze z dwa tygodnie.
10. Zapotrzebowanie na kalorie w okresie ciąży rośnie… nieznacznie.
Precyzując – zapotrzebowanie kaloryczne w okresie ciąży rośnie tylko o… 200 kcal. To tyle, co mały jogurt i warto przytoczyć ten argument podczas wszelkich dyskusji typu: „Ciężarna powinna jeść za dwoje, masz tu trzeciego rogalika z czekoladą”.
11. Płeć dziecka można rozpoznać po 16 tygodniu ciąży.
Lekarz może podać już taką informację wcześniej – nawet po 12 tygodniu, ale na pewno nie będzie to nic pewnego (raczej pewne przypuszczenie). Po 16 tygodniu ciąży, z dobry sprzętem USG, sprawa jest już bardzo prawdopodobna, żeby nie rzec – pewna.
12. Po 6 miesiącu ciąży na brzuchu może pojawić się brązowa linia.
To linea negra, nic niepokojącego. Pojawia się jednak dość nagle i może być dla przyszłej mamy zaskoczeniem. Kreska może utrzymywać się na ciele dość długo – nawet kilka miesięcy po porodzie.
13. Po około 25 tygodniu ciąży dziecko ma szansę przeżycia.
Chociaż dziecko jest maleńkie jak okruszek – szacunkowo waży około 700 gram, to ma już szanse przeżycia poza łonem matki. To moment, na który czekają wszystkie przyszłe mamy, bo robi się coraz bardziej bezpiecznie.
14. W trakcie ciąży macica powiększa się… 500 razy.
To jeden z najbardziej niesamowitych organów w kobiecym ciele. Po koniec ciąży macica nie tylko jest ogromna, jeśli porównamy ją z czasem przed ciąży - imponująca jest także jej waga, wynosząca aż kilogram. Nie martw się jednak, w ciągu kilkunastu tygodni po porodzie wszystko wróci do normy.
15. Każdy miesiąc ciąży to mnóstwo badań.
Badań w ciąży jest naprawdę sporo, a część będzie się powtarzać. Przygotuj się na kilkakrotne badanie krwi, oddawanie moczu, USG oraz, co jest dość nieprzyjemnym przeżyciem, drink z glukozy.
16. Optymalny przyrost masy ciała w czasie ciąży to…
Od 10 do 14 kilogramów. Jeśli tyle przybierzesz, to bardzo łatwo będzie ci wrócić do wagi sprzed ciąży, co korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie i zdrowie.
17. W 35 tygodniu ciąży dziecko jest już niemal gotowe do przyjścia na świat.
Większość dzieci, które rodzą się o tym czasie, nie mają tzw. „głębokich” cech wcześniaczych. Są także i takie maluchy, które nie mają ich… wcale.
18. Co 10-ty polski noworodek jest wcześniakiem.
Niestety, maluszków urodzonych przed terminem każdego roku jest coraz więcej. Cieszy natomiast to, że dzieci te mają coraz lepszą opiekę i dostęp do najnowocześniejszego sprzętu medycznego. Wiele wcześniaków bardzo szybko nadrabia zaległości i błyskawicznie dogania rówieśników pod względem rozwoju.
19. Ciąża może potrwać… dość długo.
Dwa tygodnie to niby nic, ale gdy ciąża jest donoszona… to każdy dzień dłuży się w nieskończoność! Niemniej należy wiedzieć, że według wielu specjalistów o próbach wywoływania porodu można mówić dopiero tydzień lub 10 dni po wyznaczonym terminie porodu.
20. Ostatni miesiąc ciąży jest… dość ciężki.
Dosłownie i w przenośni. Trudno się schylić, waga nie ma litości, ciężko jest nawet swobodnie oddychać, pojawiają się dodatkowe dolegliwości typu hemoroidy… no i ten czas, który tak się wlecze. Jak jednak mówią doświadczone mamy: warto po stokroć!