Opryszczkę i inne choroby wirusowe można bezpiecznie leczyć w ciąży

Stosowanie leków przeciwwirusowych takich jak acyklowir, walacyklowir i famcyklowir w pierwszym trymestrze ciąży nie zwiększa ryzyka poważnych wad urodzeniowych.

choroby wirusowe można leczyć w ciąży

Stosowanie leków przeciwwirusowych takich jak acyklowir, walacyklowir i famcyklowir w pierwszym trymestrze ciąży nie zwiększa ryzyka poważnych wad urodzeniowych - informują naukowcy z Danii na łamach pisma "JAMA".

Leki przeciwwirusowe są najczęściej stosowane w leczeniu opryszczki, według statystyk ponad 1 proc. ciężarnych wymaga leczenia w trakcie pierwszego trymestru ciążyPomimo że bezpieczeństwo stosowania acyklowiru, walacyklowiru i famcyklowiru jest dobrze udokumentowane, dotychczas brakowało danych dotyczących stosowania leków przeciwwirusowych we wczesnej ciąży.

Bjorn Pasternak i Anders Hviid ze Statens Serum Institut w Kopenhadze przeprowadzili badanie związku stosowania acyklowiru, walacyklowiru i famcyklowiru w pierwszym trymestrze ciąży z poważnymi wadami urodzeniowymi. Badaniem objęto 837,795 noworodków urodzonych w Danii w latach 1996 - 2008. Uczestniczki badania nie miały żadnych wad genetycznych, ani wrodzonych infekcji wirusowych.

Wśród 1,804 dzieci urodzonych przez mamy leczone badanymi lekami podczas pierwszego trymestru u 40 noworodków (2,2 proc.) stwierdzono poważne wady urodzeniowe w porównaniu z 2,4 proc. dzieci z wadami w grupie kontrolnej (nie przyjmującej leków przeciwwirusowych). Po obliczeniu danych dla każdego z leków oddzielnie i wad wrodzonych z poszczególnych grup, żaden z leków nie zwiększał ryzyka wystąpienia żadnego rodzaju wad.

Autorzy badań podkreślają, że ich praca jest pierwszą dokumentującą bezpieczeństwo stosowania leków przeciwwirusowych we wczesnej ciąży w tak dużej grupie. Ich zdaniem lekiem pierwszego wyboru powinien być acyklowir ponieważ jest to dotychczas najlepiej przebadany preparat. Naukowcy planują dalsze badania wpływu leków przeciwwirusowych na ciężarne i mamy karmiące piersią. KDO

PAP - Nauka w Polsce 2010-08-30

fot.
Fotolia