Alkohol w ciąży może prowadzić do ostrej białaczki szpikowej u dziecka

Picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko stosunkowo rzadkiej nowotworowej choroby dziecięcej - ostrej białaczki szpikowej.

alkohol w ciąży zabroniony

Picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko stosunkowo rzadkiej nowotworowej choroby dziecięcej - ostrej białaczki szpikowej - ostrzegają naukowcy z Francji na łamach pisma " Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

Według statystyk w Stanach Zjednoczonych każdego roku diagnozuje się około 700 nowych przypadków zachorowań na ostrą białaczkę szpikową (w skrócie AML - z ang. acute myeloid leukemia), na świecie AML stanowi 15-20% ostrych białaczek u dzieci.

Doktor Paule Latino-Martel wraz z zespołem z Research Center for Human Nutrition we Francji przeanalizował dane z 21 prac na temat związku picia alkoholu w ciąży i zachorowań na białaczki u dzieci. Okazało się, że picie w ciąży zwiększa ryzyko zachorowania na AML przez dzieci w wieku od 0 do 4 lat aż o 56 procent.

Nie stwierdzono związku picia alkoholu przez ciężarne z zachorowaniami na ostrą białaczkę limfoblastyczną u dzieci.

Jak podsumowuje główny autor badań "Pomimo ciągłych ostrzeżeń na temat szkodliwości picia w ciąży, wiele przyszłych mam sięga po alkohol. Według statystyk w USA pije 12 proc. ciężarnych, w Szwecji 30 proc., we Francji 52 proc., w Australii 59 proc. i aż 60 proc. w Rosji". KDO

PAP - Nauka w Polsce 2010-05-12

 

fot.
Fotolia