Trądzik niemowlęcy - jak radzić sobie z jego objawami?

Jeżeli na buzi Twojego maluszka pojawiają się zmiany przypominające trądzik, bardzo możliwe, że masz do czynienia z trądzikiem niemowlęcym. Jest to popularne schorzenie skóry, które zwykle ustępuje po kilku miesiącach. Warto jednak wiedzieć, jak sobie z nim radzić, aby załagodzić jego objawy. 

tradzik niemowlecy

Objawy trądziku niemowlęcego zwykle są łagodne i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Trądzik niemowlęcy przypomina wyglądem zwykły trądzik młodzieńczy. U niemowlaka możemy zatem zaobserwować czerwone plamki, które często mylone są z potówkami. Jednak z czasem zaczynają tworzyć się twarde krostki, a nawet zamkniętych zaskórników barwy białej. Warto pamiętać, że zmiany trądzikowe u niemowląt nie swędzą i nie są bolesne. 

Ostrzejsza postać trądziku niemowlęcego prowadzi do powstawania torbieli i zmian ropnych, które są sygnałem, że konieczna jest wizyta u dermatologa. Podobnie jest w przypadku, gdy objawy, zamiast ustępować, wciąż się nasilają lub zaczynają pojawiać się na szyi dziecka czy pod pachami. 

Jak radzić sobie z trądzikiem niemowlęcym?

Jeżeli zauważysz u swojego maluszka objawy trądziku niemowlęcego, koniecznie zwróć uwagę na jego higienę i odpowiedni dobór kosmetyków. W aptekach i dobrych drogeriach znajduje się wiele specjalistycznych kosmetyków dla niemowląt. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór płynu do kąpania. Powinien on zawierać w swoim składzie emolienty, które zadbają o odpowiednie nawilżenie skóry dziecka. Przy nawilżaniu ciała i twarzy dziecka po kąpieli należy unikać tłustych i oleistych kosmetyków, które mogą zatykać pory. Lepiej sięgnąć po specjalistyczny kosmetyk, np. ATOPIANCE Mixa Baby Emulsja łagodząca do twarzy i ciała. 

Czym natomiast smarować wykwity trądziku niemowlęcego? Do tego celu świetnie sprawdzi się maść cynkowa lub maść z witaminą A, które łagodzą stany zapalne. Należy także pamiętać o tym, aby nie wyciskać pojawiających się na twarzy dziecka zmian, ponieważ może doprowadzić to do rozprzestrzeniania się stanów zapalnych. 

fot.
materiały partnera