Hipoterapia i dogoterapia – terapia dla dzieci ze zwierzętami

Od wielu lat mówi się o bardzo korzystnym działaniu dogoterapii oraz hipoterapii na stan zdrowia chorych dzieci. Informacje te sprawiają, że coraz więcej rodziców szuka odpowiedzi na wiele pytań. Jak wygląda taka terapia? Kiedy jest szczególnie wskazana? Czy jest bezpieczna? I ile to właściwie kosztuje?

hipoterapia i dogoterapia dla dzieci

Dogoterapia dla dzieci

Dogoterapia (zwana także kynoterapią) to terapia z udziałem psa. Polega ona na spotkaniach dziecka z doskonale wytresowanym psem o wysokiej łagodności. Spotkania te nadzorowane są przez opiekuna zwierzęcia.

Dla kogo dogoterapia? 

Z dogoterapii może korzystać każdy, niezależnie od wieku i schorzeń czy problemów. Najliczniejszą grupę pacjentów stanowią jednak dzieci – młodsze i starsze. W szczególności zaleca się im regularny kontakt z psem w przypadku problemów i chorób takich jak: niepełnosprawność fizyczna i psychiczna, zaburzenia mowy i wzroku, zespół Downa, niedowłady kończyn, autyzm, ADHD czy dziecięce porażenie mózgowe.

Coraz częściej mówi się także o zbawiennym wpływie dogoterapii na dzieci chorujące na depresję czy cierpiące z powodu stanów lękowych. Także dzieciom nie potrafiącym odnaleźć się w swojej grupie rówieśniczej, przejawiającym agresję albo izolującym się, dogoterapia bardzo pomaga. 

Uwaga! Coraz częściej rodzice zapisują dzieci na zajęcia z dogoterapii w celach rozrywkowych – aby odciągnąć dziecko od telewizora czy telefonu komórkowego oraz nauczyć je empatii.

Zalety dogoterapii

Jako, że bardzo różne są powody, dla których dzieci uczęszczają na dogoterapię, różne są także jej efekty. W przypadku dzieci cierpiących na ADHD celem terapeutycznym jest uzyskanie u dziecka skupienia i wyciszenia. Maluchy nie potrafiące nawiązać więzi z rówieśnikami uczą się otwartości, z kolei w przypadku dzieci z zespołem Downa uzyskuje się pozytywny wpływ na całościowy rozwój.

Jak wygląda dogoterapia?

W zależności od potrzeb dziecka, wyróżnia się trzy zasadnicze formy terapii.

Pierwsza z nich to to terapia właściwa, łącząca kontakt dziecka ze zwierzęciem z konkretną rehabilitacją. W tym przypadku ćwiczenia ustalane są przez lekarza oraz rehabilitanta/opiekuna psa. Poziom trudności stopniowo rośnie, a celem jest pokonywanie kolejnych problemów.

Edukacja z psem to zajęcia stworzone w celu zmotywowania dziecka do nauki i rozwoju poznawczego. Zajęcia tego typu często organizowane są w placówkach takich jak szkoły czy przedszkola.

Zupełnie inny charakter mają po prostu spotkania z psem – tutaj chodzi o rozluźnienie dziecka, dostarczenie mu pozytywnych emocji oraz wartościowej rozrywki.

Czy dogoterapia jest bezpieczna?

Do dogoterapii dopuszcza się tylko psy o określonych rasach – łagodne z natury i dobrze tolerujące wszelkie zachowania dzieci. Zwierzęta te muszą być też odpowiednio przygotowane, czyli przejść szkolenie.

W dogoterapii ważny jest nie tylko sam pies, ale i ośrodek oferujący tę formę zajęć oraz panujące w nim zasady. Tutaj od razu wyjaśnijmy – dogoterapia nie polega na tym, że dziecko robi ze zwierzęciem, co tylko chce (wliczając ciągnięcie za uszy i podobne). Pies nie może przeżywać stresu, o czym doskonale powinien wiedzieć jego opiekun.

Ile kosztuje dogoterapia?

Niestety, zajęcia dogoterapii nie są finansowane przez NFZ. Cena w prywatnych ośrodkach to około 30 złotych za godzinę zajęć grupowych lub 50 zł za godzinę zajęć indywidualnych.

Hipoterapia dla dzieci

Niemniej popularna od dogoterapii jest hipoterapia, czyli terapia przy udziale koni. Warto dodać, że obecnie jest to jedna z najbardziej zalecanych form wsparcia dla dzieci z różnymi zaburzeniami – między innymi ze względu na wysoką skuteczność działania oraz wszechstronność.

Dla kogo hipoterapia?

Hipoterapia zalecana jest w wielu przypadkach. Przynosi szybkie efekty w rehabilitacji fizycznej (u dzieci po złamaniach czy wypadkach), poprawia funkcjonowanie dzieci z autyzmem bądź porażeniem mózgowym, pozytywnie wpływa na rozwój dzieci z zespołem Downa. Jest zalecana także w przypadkach zaburzeń opisanych w części o dogoterapii – depresji dziecięcej, zaburzeń więzi, wycofaniem czy agresją.

Efekty hipoterapii

Poza świetnym wpływem hipoterapii na psychiczne funkcjonowanie dziecka, metodą tę zachwala się szczególnie ze względu na jej wpływ na ciało. Hipoterapia przyspiesza naukę chodzenia, poprawia działanie układu nerwowego i napięcie mięśni, zmniejsza przykurcze, koryguje wady postawy, pozytywnie wpływa także na zmysł równowagi.

Jak wygląda hipoterapia?

Istnieją różne formy terapii z koniem. Pierwsza, podstawowa, to po prostu przebywanie ze zwierzęciem w sposób akceptowany przez dziecko – z początku polega zazwyczaj na swobodnym kontakcie i przełamywaniu oporu, z czasem malec dosiada zwierzę. Należy jednak zastrzec, że w tej formie dziecko – jeśli nie chce, absolutnie nie musi jeździć na koniu. Ta forma zajęć ma głównie aspekt psychologiczny, zalecana jest dzieciom z zaburzeniami psychicznymi, wycofanym, agresywnym, nie mogącym odnaleźć się w towarzystwie rówieśników.

Psychopedagogiczna jazda na koniu to połączenie oddziaływania hipoterapii na psychikę i ciało. Dziecko zwalcza własne słabości, stopniowo pokonując kolejne wyzwania. Chociaż dąży się do tego, aby dziecko jeździło na koniu, głównym celem nie jest rehabilitacja ruchowa.

Fizjoterapia na koniu – o ile poprzednie formy hipoterapii przebiegają przy współpracy z psychologami i pedagogami, o ile tutaj z rodzicami pracuje fizjoterapeuta. Jest to bowiem forma terapii skierowana w stronę dzieci wymagających poprawy sprawności ruchowej.

Czy hipoterapia jest bezpieczna?

W większości przypadków dziecko siedzące na koniu jest dobrze zabezpieczone przed upadkiem, a terapia przebiega w towarzystwie profesjonalistów. Nie można jednak zapominać, że mamy do czynienia z dużym i silnym zwierzęciem. Dlatego przed podjęciem każdej nowej formy zajęć warto dokładnie omówić kwestie bezpieczeństwa z instruktorem.

Ile kosztuje hipoterapia?

Niektóre ośrodki prowadza hipoterapię w ramach NFZ – warto o to zapytać. Jeśli zdecydujemy się na opcję płatną z własnej kieszeni, oznacza to wydatek około 40-50 złotych za 30 minut zajęć.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia