Ząbki jak perełki. Jak dbać o pierwsze ząbki niemowlaka?

Dziecięce zęby wymagają przede wszystkim systematycznej profilaktyki. Troska o nie, a nawet o dziąsła zanim pojawią się pierwsze zęby, będzie owocować w przyszłości.

ząbki niemowlaka

Dziecięce zęby wymagają przede wszystkim systematycznej profilaktyki. Troska o nie, a nawet o dziąsła zanim pojawią się pierwsze ząbki, będzie owocować w przyszłości. Nie można zapominać, że stan uzębienia mlecznego wpłynie na stan zębów stałych.

Kiedy dziecko ząbkuje – czyli kiedy rośnie pierwszy ząb u niemowlęcia

Ząbki rosną u dzieci w indywidualnym, bardzo zróżnicowanym tempie i naprawdę nie warto jest dokonywać jakichkolwiek porównań. Ogólnie można przyjąć, że pierwsze ząbki mleczne (najczęściej dolne jedynki) wyżynają się około piątego, siódmego miesiąca. Jednak niektóre dzieci ząbkują nawet w trzecim miesiącu, a zdarzają się takie, które obchodzą roczek bez zębów. Wielu specjalistów dowodzi, że czas wyżynania jest uwarunkowany genetycznie.

Kiedy dziecko ząbkuje - czyli kiedy dziecko będzie miało kolejne zęby?

Jeszcze raz trzeba podkreślić, że kolejność oraz czas wyrzynania się następnych mleczaków ustalone są orientacyjnie. Tak więc po około dwóch tygodniach od pojawienia się dolnych jedynek do pary dołączają jedynki górne. Kolejno wyrzynają się dwójki na dole i u góry, a pod koniec pierwszego roku życia – pierwsze zęby trzonowe. Drugi rok życia zazwyczaj obfituje w pojawienie się trójek, kłów i reszty trzonowych. Nie trzeba się denerwować, jeśli maluszek ząbkuje później niż w odgórnym schemacie. Konsultacji z pediatrą lub z dentystą dziecięcym wymaga jednak brak uzębienia u półtorarocznego szkraba.

Troska o dziąsła dziecka zanim pojawią się zęby

Dziąsła nie wymagają szczotkowania. Wystarczy przemywanie zwilżonym gazikiem najlepiej po skończonym posiłku. Dobrze jest używać do tego przegotowanej wody, owijając gazikiem swój palec.

Jak myć pierwsze zęby niemowlaka?

Na początek do mycia zębów wystarczy malutka silikonowa szczoteczka nakładana na palec. Wraz z kolejnymi mleczakami warto jest sięgnąć po szczoteczką z miękkiego włosia, którą bardzo często przejmują niemowlaki, próbując używać jej samodzielnie. Producenci niektórych szczoteczek umieszczają na opakowaniach wskazania wiekowe do ich stosowania, warto się tym kierować przy wyborze.

Mleczaki należy myć przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nie zaleca się zbyt szybkiego stosowania pasty. Wystarczy zamaczanie szczoteczki w letniej wodzie, a nakładanie pasty, gdy zębów przybędzie (można po pierwszych urodzinach). Oczywiście nie chodzi o to, żeby pokrywać całą szczoteczkę pastą. W zupełności wystarczy odrobina, wielkości ziarna pieprzu, potem grochu. Pastę można wetrzeć we włosie, co utrudni zlizywanie.

Pielęgnacja zębów dziecka

Zęby u niemowlaka wymagają nie tylko czyszczenia, ale też dostarczania niezbędnych składników odżywczych, przede wszystkim wapnia. Trzeba sięgać po produkty bogate w ten składnik mineralny, zwłaszcza po mleko i przetwory mleczne, na przykład jogurty.

Najlepszą profilaktyką jest oczywiście eliminacja, a przynajmniej stanowcze ograniczanie spożywania cukrów i słodzonych produktów. Szczególnie w nocy zaleca się podawanie do picia przegotowanej i wystudzonej wody mineralnej, a około pierwszego roku życia – rezygnację z nocnych karmień.

Z wizytą kontrolną u dentysty dziecięcego

Niektórzy rodzice udają się na taką wizytę z chwilą pojawienia się pierwszego zęba. Wielu lekarzy uważa jednak, że to za wcześnie, zalecając kontrolę po ukończeniu dwunastego miesiąca życia. Dentysta sprawdzi wtedy czy wszystko jest w porządku.

Codzienna profilaktyka w połączeniu z co półrocznymi wizytami u dentysty powinny ustrzec zęby niemowlaka przed próchnicą.

Lakowanie zębów

Wraz z wyrznięciem się zębów trzonowych warto jest dopytać lekarza o możliwość zalakowania mleczaków. Ten bezbolesny, kilkuminutowy zabieg zapewni ząbkom skuteczną ochronę. Zazwyczaj zaleca się powtarzanie lakowania co sześć miesięcy.

Autor
Anna Chmielewska
fot.
Fotolia