Uszkodzenia słuchu po antybiotykach

Kiedy maluszek choruje, mamy często wymuszają na lekarzach przepisanie antybiotyku „by dziecko szybko wyzdrowiało". Nie zastanawiamy się, że takie postępowanie może doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

uszkodzenia słuchu po antybiotykach

Kiedy maluszek choruje, mamy często wymuszają na lekarzach przepisanie antybiotyku „by dziecko szybko wyzdrowiało". Nie zastanawiamy się, że takie postępowanie może doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

Słuch jest jednym z najważniejszych naszych zmysłów, umożliwia nam nieskrepowaną komunikację i oczywiście zapewnia też przyjemne doznania np. podczas słuchania muzyki. Czasami, z różnych przyczyn dochodzi do jego uszkodzenia.

Uszkodzenie słuchu - przyczyny

  • Do uszkodzenia narządu słuchu może dojść w trzech okresach, pierwszy ma miejsce w życiu płodowym dziecka, kiedy to choroby i zakażenia przebyte przez matkę negatywnie wpływają na rozwój dziecka, w tym właśnie na słuch.
  • Drugi okres to czas narodzin. W trakcie porodu może dojść do niedotlenienia oraz urazów w obrębie głowy i szyi, co może również powodować uszkodzenie słuchu. Na ubytek słuchu narażone są też noworodki z niską masą ciała, urodzone przed 33 tygodniem ciąży i te, które długo przebywały w inkubatorze.
  • Trzeci okres to całe nasze życie.Przerost migdałka, stany zapalne nosa i zatok, alergie, częste ignorowane przeziębienia i choroby zakaźne mogą wpływać na pogorszenie naszego słuchu.

Niestety nawet, jeśli dbamy o nasze zdrowie, korzystamy z porad lekarza i sumiennie przyjmujemy przepisane nam leki, musimy pamiętać, że niektóre z nich zaliczane są do grupy tzw. leków ototoksycznych. Leki te mogą powodować trwałe lub chwilowe uszkodzenie słuchu.

Wpływ antybiotyków na słuch

Do najczęściej kojarzonych z ototoksycznością leków, zaliczamy antybiotyki. Najbardziej szkodliwe antybiotyki, to te, które zaliczamy do grupy aminoglikozydów, uszkadzają one głównie ślimak. Mniej szkodliwe, jednak również zaliczane do leków ototoksycznych to erytromycyna - skuteczna w leczeniu zapalenia płuc oraz wankomycyna, stosowana w zakażeniach i skuteczna wobec gronkowców.
Antybiotyki mogą powodować obustronne uszkodzenie ucha wewnętrznego, które może pogłębiać się nawet, jeśli odstawimy lek, uszkodzenie to jest zwykle nieodwracalne.

Działania niepożądane antybiotyków są zróżnicowane, jedne negatywnie wpływają na narząd równowagi, inne zaś uszkadzają ślimak. Zaburzenia równowagi mogą świadczyć o uszkodzeniu narządu przedsionkowego, natomiast w przypadku uszkodzenia ślimaka, możemy mieć do czynienia z szumami usznymi oraz z upośledzeniem słuchu.

Oczywiście leki ototoksyczne nie działają jednakowo na wszystkich, u jednych powodują pogorszenie słuchu, u innych nie.
Udowodniono jednak, że niewłaściwa dieta i stany niedożywienia zwiększają negatywne działanie antybiotyków.
Stosowanie antybiotyków jest szczególnie niebezpieczne dla wcześniaków, dzieci mających już wady słuchu oraz dla osób po 65 roku życia. Również podawanie zbyt dużych dawek antybiotyków, może uszkodzić narząd słuchu.

Autor
Marta Baj Lieder - logopeda
fot.
Fotolia