Sponsorowany
Różnica w cenie pomiędzy pęsetą używaną na sali operacyjnej a tą domowa może wynosić nawet ponda 10 razy. Dlaczego tak się dzieje? Profesjonalne narzędzia medyczne muszą być trwałe i niezawodne. Najważniejszą cechą jest twardość, a co za tym idzie na przykład długie zachowanie odpowiedniej ostrości i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Narzędzia stosowane w medycynie muszą być idealnie odporne na korozję – nawet najmniejsza plamka rdzy dyskwalifikuje je do używania. Muszą też wytrzymać regularną sterylizację – w bardzo wysokiej temperaturze, pod ciśnieniem gorącej pary. Wykonane są ze stali chirurgicznej – specjalnego stopu z dodatkiem molibdenu, który zapewnia im możliwie największą trwałość. Niekiedy profesjonalne narzędzia medyczne wytwarza się również z tytanu.
Gdzie zaopatrują się instytucje medyczne?
Profesjonalnych narzędzi medycznych nie znajdziemy w zwykłych sklepach, drogeriach czy aptekach. Ich dystrybucją zajmują się wyspecjalizowane firmy. Na polskim rynku taką działalnością zajmuje się chirstom.pl. Firma posiada własne laboratorium badawcze, zajmuje się również projektowaniem narzędzi na konkretne zamówienia. Wyposażona jest w sterowane numerycznie najnowocześniejsze obrabiarki do metalu. Oprócz produkcji chirstom.pl oferuje również usługę regeneracji profesjonalnych narzędzi medycznych przywracając zużyty sprzęt do stanu nie różniącego się od nowości. Na stronie internetowej chirstom.pl można zamówić pojedyncze narzędzia, można też znaleźć zestawy dedykowane specjalistycznym gabinetom – na przykład stomatologicznym czy zabiegowym.
Czy profesjonalne narzędzi medyczne mają zastosowanie tylko w szpitalach i gabinetach?
Ze względu na najwyższą jakość stosowane są również w innych branżach. Często używa się ich w salonach piękności i gabinetach kosmetycznych, gdzie problem wielokrotnej sterylizacji i dezynfekcji jest nie mniej ważny niż w medycynie. Ponieważ nie ulegają korozji doskonale sprawdzają się również w laboratoriach czy aptekach. Profesjonalnych skalpeli używają osoby zajmujące się precyzyjnym rękodziełem – na przykład twórcy modeli i makiet. Takich narzędzi używają także konserwatorzy dzieł sztuki oraz archeolodzy.