Zero zgonów dzieci dzięki szczepionce

Dzięki szczepionce przeciw meningokokom C, ani jedno dziecko poniżej 19 roku życia nie zmarło w ostatnim roku w Anglii z powodu zapalenia opon mózgowych wywoływanego przez te bakterie - wynika z raportu brytyjskich władz.

zero zgonów dzięki szczepionce

Dzięki szczepionce przeciw meningokokom C, ani jedno dziecko poniżej 19 roku życia nie zmarło w ostatnim roku w Anglii z powodu zapalenia opon mózgowych wywoływanego przez te bakterie - wynika z raportu brytyjskich władz.

Przed wprowadzeniem rutynowych szczepień w 1999 roku, w Wielkiej Brytanii umierało z powodu zakażenia meningokokami z grupy C nawet 78 dzieci rocznie (w sezonie 1998/99 odnotowano aż 150 przypadków śmiertelnych).

Z raportu wynika tez, że szczepienia obniżyły liczbę przypadków meningokokowego zapalenia opon mózgowych typu C o 95 proc.

Bakteryjne zapalenie opon otaczających mózg i rdzeń kręgowy jest najczęściej wywoływane przez meningokoki (dwoinki zapalenia opon mózgowych - Neisseria meningitidis). W Polsce i w Europie przeważają meningokoki z grupy B i C. Są to bakterie żyjące w nosie i gardle. Ich jedynymi nosicielami są ludzie - ok. 5-10 proc. zdrowych osób. Meningokoki są przenoszone drogą kropelkową - podczas kichania, kaszlu; droga bezpośrednią - np. w czasie pocałunku lub pośrednią - podczas picia ze wspólnego naczynia.

Najwięcej, bo aż 40 proc. przypadków zapalenia opon wywołanego przez meningokoki występuje w grupie dzieci do 5 lat. Drugi szczyt zachorowań notuje się w grupie młodzieży od 14 do 19 lat - ok. 20 proc. przypadków. Choroba jest groźna dla życia i może powodować trwałe uszkodzenia mózgu, niedosłyszenie, ataki padaczki.

Obenie dostępna jest skuteczna i bezpieczna szczepionka przeciw meningokokom z grupy C, którą można stosować zarówno u niemowląt, jak u osób dorosłych. W krajach, w których podobnie jak w Wielkiej Brytanii, szczepionkę tę wprowadzono do programu ochronnych szczepień dla niemowląt, obserwuje się ponad 90 proc. spadek przypadków zachorowań na zapalenie opon wywoływane przez te bakterie. Jak wynika z raportu brytyjskiego rządu, od 2000 roku, dzięki tym szczepieniom udało się ocalić ponad 500 dzieci.

Według ekspertów, dużym problemem jest jednak ciągły brak szczepionki przeciw meningokokom z grupy B, które odpowiadają za większość sporadycznych zachorowań na bakteryjne zapalenie opon mózgowych w Polsce i w Europie. Jak oceniają naukowcy, szczepionka ta może nie być dostępne jeszcze przez najbliższe kilka lat. JJJ

PAP - Nauka w Polsce / 2008-04-24

fot.
Fotolia