Specjaliści o potrzebie powszechnych szczepień przeciw pneumokokom

Polska powinna jak najszybciej wprowadzić powszechne szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom - twierdzą uczestnicy zorganizowanej w Krakowie konferencji na temat problemu chorób pneumokokowych.

szczepienia pneumokoki

Szczepienia i szczepionka na pneumokoki w Polsce

Polska powinna jak najszybciej wprowadzić powszechne szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom - twierdzą uczestnicy zorganizowanej w Krakowie konferencji na temat problemu chorób pneumokokowych. 

Bakterie te są odporne na większość antybiotyków. Dlatego wywoływanym przez nie chorobom można skutecznie zapobiegać poprzez profilaktyczne szczepienia. W USA, które w 2000 r. jako pierwsze na świecie wdrożyły powszechny program szczepień przeciwko pneumokokom, zapadalność na choroby pneumokokowe gwałtownie spadła. W Europie śladem USA poszły już: Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Holandia, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Belgia, Hiszpania. W Grecji szczepienia są refundowane w 75 proc.

"Pojawienie się tej szczepionki jest po prostu rewolucją" - ocenia dr Ryszard Konior z krakowskiego Szpitala im Jana Pawła II i apeluje o szczepienie dzieci.

Pneumokoki – co to jest i co powodują?

Pneumokoki to groźne bakterie będące przyczyną ciężkich chorób u małych dzieci, prowadzących w wielu przypadkach do upośledzenia organizmu oraz śmierci. Według Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie na świecie na choroby wywołane przez pneumokoki umiera od 700 tys. do 1 mln dzieci. W Polsce zapada na nie 18 na 100 tys. dzieci do 5 roku życia.

Pneumokoki są jedną z najgroźniejszych i najczęstszych przyczyn zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wywołują także inne tzw. inwazyjne zakażenia organizmu - zapalenie płuc, zakażenie krwi oraz sepsę i zakażenia nieinwazyjne, takie jak zapalenie ucha i zapalenie zatok. Najbardziej narażone na zachorowanie są dzieci do drugiego roku życia, a w nieco mniejszym stopniu dzieci do lat 5 i osoby po 65 roku życia.

Specjaliści podkreślają, że kraje, które poprzez wdrożenie refundowanych szczepień zainwestowały w zdrowie swoich najmłodszych obywateli, w następnych latach zaoszczędzą ogromne kwoty na opiece medycznej. W takich krajach jak Polska, rodzice i służba zdrowia będą ponosić koszty pielęgnacji dzieci, którym udało się przeżyć chorobę pneumokokową ale uległy w jej wyniku upośledzeniu fizycznemu lub umysłowemu.

Szczepionka na pneumokoki - cena

W Polsce od 2006 r. tzw. koniugowana szczepionka przeciwko pneumokokom jest zalecana w kalendarzu szczepień dla wszystkich dzieci od 2 roku życia. Ale na tym pomoc państwa się kończy, bo szczepienia nie są refundowane. Koszty szczepień, w wysokości kilkuset złotych, muszą ponosić rodzice.

W 2005 r. w Polsce na tzw. inwazyjną chorobę pneumokokową, czyli takie schorzenia jak zapalenie opon mózgowych, mózgu czy posocznicę, zapadło 176 osób, w 2006 - 214, a w 2007 już 254.

"Z danych PZH wynika, że w latach 2005-2007 następuje wzrost notowanych przypadków. Być może wiąże się on z tym, że coraz więcej wiemy nt. tej choroby. Sądzimy, że w rzeczywistości przypadków jest dużo więcej, niż wykazuje statystyka" - ocenia dr Hanna Czajka z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

W badaniu społecznym, przeprowadzonych w 2007 r., 12 proc. rodziców dzieci w wieku do 5 lat zadeklarowało, że poddali dzieci szczepieniu przeciw pneumokokom. Specjaliści podkreślają, że wiedza na temat pneumokoków bardzo szybko rośnie, głównie dzięki lekarzom. Jeszcze w 2005 r. jedynie 6,5 proc. społeczeństwa wiedziało o pneumokokach i zagrożeniach z ich strony.

Konferencję zorganizowały Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom Dzieci Cierpiących na Skutek Inwazyjnych Chorób Bakteryjnych "Parasol dla Życia" oraz Fundacja "Aby Żyć". Instytucje te i organizacje prowadzą wspólnie charytatywną akcję szczepienia przeciw pneumokokom dzieci z domów dziecka z całej Polski. CZO

PAP - Nauka w Polsce / 2008-03-21

fot.
Fotolia