Typowe dolegliwości u noworodka

Dolegliwości noworodkowe są najczęściej wynikiem niedojrzałości noworodkowego organizmu i samoistnie ustępują, warto jednak wiedzieć, kiedy dany objaw może być niepokojący.

typowe dolegliwości noworodkowe

Kolka i pleśniawki u noworodka – i inne najczęstsze dolegliwości niemowląt 

Dolegliwości u nowonarodzonego maluszka wzbudzają u rodziców niepokój - kolka, czkawka, pleśniawki, ulewanie, ropiejące oczka, potówki, trądzik noworodkowy to typowe dolegliwości okresu noworodkowego. Dolegliwości te są najczęściej wynikiem niedojrzałości noworodkowego organizmu i samoistnie ustępują, warto jednak wiedzieć, kiedy dany objaw może być niepokojący.

Czkawka u noworodka

Jej powodów może być kilka, najczęściej wywołuje ją odczuwane zimno oraz połknięte podczas picia mleka pęcherzyki powierza.

Co należy robić, gdy dziecko ma czkawkę?

Zazwyczaj trzeba ją po prostu przeczekać, proponując podanie mleka z piersi lub kilka łyków wody z butelki. Najczęściej to pomaga. Niepokojąca jest natomiast kilkugodzinna czkawka, która w skrajnych przypadkach może wskazywać na poważną chorobę np. zapalenie płuc, uraz klatki piersiowej, schorzenia układu pokarmowego. W takiej sytuacji należy, więc skonsultować się pediatrą.

Czytaj więcej: Powody i sposoby na czkawkę u dziecka

Kolka u noworodka

Niejednym rodzicom spędza sen z powiek. Wiąże się z niedojrzałością noworodkowego układu pokarmowego, pojawia się nagle – zazwyczaj w godzinach popołudniowych, wywołując u maluszka głośny płacz, zaczerwienienie twarzy oraz wierzganie nogami. Brzuszek boli zazwyczaj z powodu pęcherzyków powietrza w jelitach, tzw. gazów, a ulgę przynosi ich oddanie. Przyczyną może być również nietolerancja laktozy, a nawet nadmiar wrażeń w ciągu dnia. Ulgę daje kołysanie i noszenie na rękach oraz przykładanie do brzuszka ciepłej pieluchy tetrowej lub termoforka.

Czytaj więcej: Jak pomóc niemowlęciu, które ma kolkę?

Ulewanie u niemowlaka

Ulewanie jest zmorą noworodkowego karmienia. Bardzo często maleństwa, ssąc łapczywie bądź nieumiejętnie, połykają pęcherzyki powietrza. Karmienia powinny być zakończone umożliwieniem pozbycia się nadmiaru zgromadzonego powietrza poprzez ułożenie maluszka w pozycji pionowej. Chodzi tu o tzw. odbicie. Przy okazji może się ulać niewielka ilość pokarmu, wypływając zazwyczaj cienką strużką z kącika ust.

Trzeba jednak podkreślić, że ulanie nie jest wymiotami charakteryzującymi się większą, gwałtownie wydostającą się wydzieliną.

Jeśli ulewania są częste i obfite oraz zdarzają się nawet co 2–3 godziny po jedzeniu należy udać się do lekarza pediatry, może okazać się że powodem ulewań jest refluks żołądkowo-przełykowy.

Czytaj więcej:

Jak pomóc niemowlakowi, który ulewa?

Zespół Sandifera, czyli o pozornie niegroźnym ulewaniu

Ropiejące oko u noworodka

Odrobina wydzieliny w oku nie jest powodem do niepokoju. Oczy wystarczy przemywać wacikiem nasączonym solą fizjologiczną - przesuwając go z kącika zewnętrznego do wewnętrznego (nigdy w odwrotnym kierunku!). Sytuacja zaostrza się, gdy oko jest często zaropiałe, z dużą ilością wydzieliny, z towarzyszącym łzawieniem. Objawy te wskazują wtedy na niedrożność kanalika nosowo-łzowego. Gdy przemywanie przynosi tylko niewielką poprawę, trzeba poradzić się lekarza. Pediatra zazwyczaj zleca stosowanie kropli do oczu. W niektórych przypadkach jedynym wyjściem jest zabieg udrożniania kanalika.

Pleśniawki u niemowlaka

Przy okazji każdej wizyty lekarskiej, pediatra powinien sprawdzić czy dziecko nie ma pleśniawek. Pleśniawki są to białe plamki pojawiające się na dziąsłach, podniebieniu i języku. Zazwyczaj wywołują je infekcje grzybicze, rozprzestrzeniające się poprzez ssanie piersi lub smoczka. Mimo że pleśniawki bardzo często znikają same, mogą utrudniać połykanie. Lekarz może, więc zalecić pędzlowanie jamy ustnej maleństwa specjalistycznymi preparatami.

Potówki u niemowlaka

Zazwyczaj przybierają postać drobnych pęcherzyków z płynem lub czerwonych grudek. Źródłem pojawienia się zmian skórnych jest najczęściej przegrzanie noworodka. Zdarza się, że przyczyną jest niewystarczająca pielęgnacja delikatnej skóry. Aby zapobiec potówkom, trzeba rozsądnie ubierać maluszki (zwłaszcza latem), aby nie przegrzewać dziecka. Trzeba często sprawdzać kark noworodka – bardzo ciepły i spocony sugeruje zdjęcie jednej warstwy ciuszków i zmianę spoconego ubranka na suche. Ważna jest optymalna temperatura powietrza w mieszkaniu. W razie pojawienia się potówek absolutnie nie wolno ich wyciskać i smarować oliwką, która nasili zmiany.

Czytaj więcej: Potówki u dziecka - przyczyny, leczenie, zapobieganie

Jak pozbyć się potówek u niemowlaka 

Na potówki pomagają kąpiele z dodatkiem krochmalu, czyli mąki ziemniaczanej lub z niewielkim dodatkiem nadmanganianu potasu.

Do wanienki z ciepłą wodą dodajemy 2 czubate łyżki mąki i mieszamy, możesz też rozrobić mąkę z zimną wodą w kubeczku i dopiero potem dodać do wanienki z wodą. Nadmanganian potasu kupisz w aptece – do ciepłej wody dodajemy naprawdę bardzo niewielką ilość tej sproszkowanej substancji (kilka ziarenek), tak by woda była leciutko różowa. Kiedy jest ciepło pozwalaj dziecku leżeć bez ubranka.

Trądzik noworodkowy

Na twarzy dziecka (głównie na policzkach i nosku) może pojawić się trądzik noworodkowy w postaci pojedynczych, niezlewających się ze sobą czerwonych krostek. Są one widoczne szczególnie pod wpływem wysokiej temperatury, nie zaleca się specjalistycznego oddziaływania czy leczenia. Pojawienie się trądziku noworodkowego związane jest z nadmierną produkcją wydzieliny, która zatyka mieszki włosowe. Ta nadmierna produkcja łoju związana jest z krążącymi w organizmie dziecka hormonami mamy. Po kliku tygodniach, gdy stężenie hormonów unormuje się, trądzik zniknie.

W przypadku każdej dolegliwości u dziecka należy zachować spokój, większość z nich ma charakter przejściowy a przy odpowiedniej codziennej pielęgnacji sama ustępuje. Oczywiście każdą wątpliwość należy konsultować z pediatrą.

Autor
Anna Chmielewska
fot.
Fotolia