Otulanie noworodków, po co i jak?

Otulanie: uspokaja, ułatwia sen i zmniejsza objawy kolki u noworodków, jest niezastąpiony w pierwszych tygodniach życia dziecka.

jak otulić noworodka

Otulanie: uspokaja, ułatwia sen i zmniejsza objawy kolki u noworodków, jest niezastąpiony w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Otulanie noworodków i niemowląt w pierwszych tygodniach życia jest polecane przez pediatrów; jest to naturalna i znana od wieków metoda uspokajania noworodków. Otulanie zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i działa uspokajająco na płaczliwe noworodki. Ograniczone ruchy i dotyk tkaniny na skórze przypominają niemowlęciu znaną i bezpieczną „ciasnotę" w brzuchu mamy.

W brzuchu mamy dziecko ma znacznie ograniczoną swobodę ruchów, przyjście na świat niesie dla niego ogromną zamianę pod tym względem. Otulanie ma na celu ułatwienie dziecku adaptacji do nowych warunków i zaakceptowania nieograniczonej swobody ruchów; zmniejsza również objawy kolki u noworodków i zapewnia spokojniejszy sen. Otulone niemowlęta lepiej śpią, ponieważ mają rączki ograniczone otulaczem i nie rozbudza ich odruch Moro przy każdym hałasie.

Spowijanie polecane jest szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka do około 3 miesiąca. Nie ma reguły jak długo będzie potrzeba otulania maleństwa. Jednym dzieciom wystarcza kilka dni by zaakceptować nowe otoczenie i będą spokojnie spały pod luźnym przykryciem a innym dzieciom ciasne otulanie dla poczucia bezpieczeństwa będzie potrzebne dłużej. Kiedy widzisz, że dziecko zaadoptowało się do nowych warunków pozwól mu na swobodę ruchów, bo tego potrzebuje niemowlę do prawidłowego rozwoju. Dlaczego swobodne wierzganie nóżkami jest ważne dla rozwoju dziecka możesz przeczytać tu >>

Otulanie niemowląt ma jeszcze jedną zaletę młodym rodzicom ułatwia podnoszenie i noszenie maluszka.

Aby otulić niemowlę potrzebny będzie ci niezbyt gruby kwadratowy kocyk lub specjalny otulacz. Jest kilka technik spowijania noworodka kocykiem jedną z nich zobacz na poniższym filmie:

 

Noworodek jest bardzo ruchliwy, a jego otulenie może być trudne, dlatego producenci akcesoriów dla niemowląt ułatwiają nam rodzicom to trudne zadanie dzięki specjalnym otulaczom, dzięki którym niewprawne jeszcze ręce młodych rodziców poradzą sobie z otuleniem noworodka. 

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia