Zgrzytanie zębami u dzieci

Sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny i co z tym zrobić.

zgrzytanie zębami owsiki u dzieci

Już prawie zasypiasz albo spokojnie czytasz książkę, gdy nagle… no tak, znowu ten okropny dźwięk! Dziecięce zgrzytanie zębami jest jednak nie tylko nieprzyjemne dla ucha, ale też bardzo niepokojące. Sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny i co z tym zrobić. 

Przyczyny zgrzytania zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami jest powszechną dolegliwością dziecięcą – dotyczy najczęściej dzieci do szóstego roku życia i pojawia się głównie podczas snu. Dziecko może zgrzytać zębami z różnych powodów – aby je ustalić i jednocześnie pozbyć się problemu, czeka was mała obserwacja i być może kilka badań.

Objawy owsików u dzieci – zgrzytanie zębami w nocy

Być może zaskoczy cię fakt, że za zgrzytanie zębami mogą być odpowiedzialne owsiki u dzieci – wszak za główny objaw owsicy wciąż uważane jest swędzenie okolic odbytu (innymi słowy, myślimy o owsikach dopiero, gdy malec zaczyna się drapać). Niestety, to dość stereotypowe myślenie – owsica daje wiele objawów i wśród nich jest właśnie zgrzytanie zębami podczas snu. Co jeszcze może potwierdzać te przypuszczenia? Zwróć uwagę, czy twoje dziecko:

  • narzeka na bóle brzuszka
  • straciło apetyt
  • ma kłopoty z koncentracją
  • wydaje się być zmęczone bardziej, niż zwykle
  • ma podkrążone oczy
  • moczy się w nocy
  • drapie się  okolicach odbytu, zwłaszcza w nocy
  • ma zmienione okolice odbytu, zaczerwienia, czerwone krostki

Jeśli podejrzewasz, że dziecko może chorować na owsicę, udaj się z nim do lekarza. Specjalista zleci badanie kału i jeśli zajdzie taka potrzeba – przepisze odpowiednie leki oraz poinstruuje was, co dalej.

Uwaga! Warto dodać, że gdy dziecko zgrzyta zębami i nie jest to zdarzenie incydentalne, to nawet mimo braku objawów owsicy warto udać się z dzieckiem do lekarza. Pediatra zleci między innymi morfologię oraz CRP, aby wykluczyć inne stany zapalne w organizmie.

Zgrzytanie zębami spowodowane wadą zgryzu

Owsiki u dziecka wykluczone? Zatem konieczna jest dalsza diagnostyka – tym razem w gabinecie stomatologa. Możliwe jest bowiem, że dziecko zgrzyta zębami z powodu wady zgryzu. W takiej sytuacji problem nie zniknie „sam z siebie”. Co więcej, długotrwający bruksizm (czyli właśnie zgrzytanie zębami), może doprowadzić do uszkodzenia zębów, wadliwej wymowy oraz bólu szczęki i twarzy u dziecka.

Jeśli stomatolog potwierdzi wadę zgryzu, zaleci stosowanie specjalnej szyny odciążającej. Waszym zadaniem będzie „tylko” przekonanie dziecka do jej noszenia. Może się to wydawać trudne, ale w wielu przypadkach racjonalne przekonywanie, wyjaśnianie i upór rodziców zdają egzamin.

Stres może powodować zgrzytanie zębami u dzieci

Badanie nie wskazały na chorobę, wady zgryzu wykluczone, a dziecko dalej zgrzyta zębami? Przyczyną może być stres. Czasem jego przyczyny są poważne, częściej – w naszych oczach zupełnie banalne. Co możesz zrobić?

Przede wszystkim postaraj się ustalić źródła złych emocji u dziecka. Prześwietl waszą sytuację rodzinną – czy mieliście ostatnio więcej nerwowych dni (np. więcej kłótni, choroba członka rodziny, emocjonujące wydarzenia)? A może zdarzyło się coś „wielkiego”, np. na świat przyszło rodzeństwo kilkulatka? Wszystkie te wydarzenia mogą wpływać na psychikę dziecka w ogromnym stopniu i objawiać się właśnie zgrzytaniem zębów u dzieci.

Jeśli wszystko jest „po staremu”, warto dopytać malca (i osoby z jego otoczenia, np. panie przedszkolanki), czy nie ma on żadnych kłopotów w miejscu, do którego uczęszcza. Może pokłócił się z ulubionym kolegą albo ten został przeniesiony do innego przedszkola? Zmieniła się pani albo dziecko bardzo boi się np. występu? Staraj się myśleć nieszablonowo – to, co dla ciebie może wydawać się banalne, dla twojej pociechy może być bardzo stresujące.

Gdy znajdziesz przyczynę, postaraj się ją zlikwidować. Ogranicz kłótnie, poświęć dziecku więcej czasu. I przede wszystkim – zadbaj o relaksację przed snem. Ciepła kąpiel z zabawą, rozmowa na przyjemne tematy, uspokajająca bajka i zapewnienie o miłości – po jakimś czasie wszystko to powinno przynieść właściwe rezultaty.

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia