Zapalenie krtani i kaszel krtaniowy – objawy i leczenie

O ile często mamy problem z samodzielnym „zdiagnozowaniem” infekcji u dziecka, o tyle doświadczeni w boju rodzice bez większego trudu rozpoznają zapalenie krtani. Związane jest ono z charakterystycznym kaszlem – suchym, bardzo męczącym, przypominającym szczekanie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że o ile przy zapaleniu oskrzeli możemy poczekać kilka godzin na kontakt z lekarzem, to przy zapaleniu krtani musimy szukać pomocy jak najszybciej.

kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy – szczekający kaszel

Kaszel krtaniowy, przypominający szczekanie, to najczęściej efekt ostrego zapalenia krtani, wywołanego atakiem wirusów lub bakterii. Infekcja ta najczęściej dotyka małe dzieci – do 5 roku życia. Istnieją dwa główne rodzaje zapalenia krtanipodgłośni (wywoływane przez wirusy) oraz nagłośni (skutek działania bakterii). Drugi rodzaj jest rzadszy, ale powoduje większe zagrożenie życia dziecka.

Jest to niezwykle męcząca dolegliwość, którą niekiedy określa się mianem „podstępnej”. Zdarza się bowiem niejednokrotnie, że dziecko zasypia w bardzo dobrej kondycji, po czym w środku nocy budzi się z atakiem bardzo gwałtownego, głośnego i męczącego kaszlu.

Kaszel będący efektem zapalenia krtani sam w sobie nie jest niebezpieczny – groźne są za to objawy współwystępujące. U chorych dzieci bardzo często dochodzi do problemów ze swobodnych oddychaniem. Charakterystyczna jest duszność wdechowa – dziecko ma widoczne problemy z  wzięciem pełnego oddechu, próbom towarzyszy także świst (nazywany jest stridorem). Dochodzi do obrzęku krtani, który z kolei może doprowadzić nawet do zagrożenia życia. Drogi oddechowe u małych dzieci są wąskie, a tkanka krtani – miękka i podatna na obrzęki. Jeśli więc mamy do czynienia z zapaleniem nagłośni, szybko może dojść do sytuacji, w której drogi oddechowe ulegną zamknięciu., a dziecko zacznie się dusić.

Co na kaszel krtaniowy u dziecka?

Atak kaszlu krtaniowego zazwyczaj jest nagły i silny. Gdy tylko zobaczymy, że dziecko ma problemy z oddychaniem (np. z trudnością wdycha powietrze), bezzwłocznie dzwonimy po pogotowie.

W oczekiwaniu na pomoc nie musimy siedzieć bezczynnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest owinięcie malucha grubym kocem (w okresie zimowym) i wyjście z nim na świeże, zimne powietrze. Chłód pomoże w obkurczeniu krtani i może poprawić stan dziecka.

W trakcie czekania na pomoc – gdy dziecko ma trudności ze swobodnym oddychaniem, ale nie traci przytomności, możemy rozpocząć inhalację. Jeśli posiadamy w domu leki z budezonidem, należy ich użyć.

Zapalenie krtani – leczenie

W przypadku zapalenia krtani o bardzo ostrym przebiegu ryzyko zagrożenia życia dziecka może okazać się naprawdę duże. Czasem niezbędne jest nie tylko podawanie leków domięśniowo, ale nawet intubacja – czyli włożenie do tchawicy dziecka specjalnej rurki umożliwiającej oddychanie. Z tego też powodu, słysząc u dziecka „szczekający” kaszel, nigdy nie należy zwlekać z wizytą u pediatry.

W większości przypadków, gdy już przy pierwszych objawach zapalenia krtani malec trafia pod opiekę lekarza, wystarczy dokładne obserwowanie postępów choroby oraz regularne inhalowanie dziecka lekami z grupy glikokortykosteroidów, likwidującymi obrzęk krtani. Ich stosowanie przynosi widoczne efekty i znaczną poprawę stanu zdrowia dziecka już w ciągu dwóch dni.

Jak zapobiegać zapaleniu krtani?

Nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec infekcjom. Warto jednak zrobić wszystko, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia – zwłaszcza, gdy mówimy o niebezpiecznym zapaleniu krtani. O czym zatem warto pamiętać?

  • Nigdy nie pal papierosów przy dziecku – nie pal w mieszkaniu także wtedy, gdy dziecko jest chwilowo nieobecne.
  • Dbaj o odpowiednie nawilżenie mieszkania – używaj specjalnych nawilżaczy albo umieszczaj na grzejnikach mokre ręczniki.
  • Jeśli twoja pociecha jest alergikiem, to bardzo dbaj o usuwanie alergenów (np. czyszczenie mebli z kurzu, regularne pranie pościeli, rezygnacja z zasłonek i dywanów).
Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia