Budzą u rodziców wiele strachu, choć najczęściej niepotrzebnie.
Co to jest naczyniak?
Budzą u rodziców wiele strachu, choć najczęściej niepotrzebnie. Wszystko o naczyniakach u niemowląt.
Naczyniak u dziecka to zwykle niegroźne znamiona będące łagodnymi guzami skóry, które wywodzą się z układu naczyń krwionośnych i występują u ok. 4-10% dzieci rasy kaukaskiej, zwłaszcza dziewczynek. Najczęściej pojawiają się 1-2 tygodnie po porodzie jako mała, płaska czerwona kropeczka gdziekolwiek na ciele noworodka i zaczynają rosnąć aż do ok. sześciu miesięcy, gdy osiągają swój maksymalny rozmiar. Gdy dziecko skończy rok, naczyniaki zaczynają powoli i stopniowo blednąć, zmniejszać się, a znaczna część z nich całkowicie ustępuje do wieku 7-8 lat.
Konsultacja i diagnoza naczyniaka u noworodka
Każdy naczyniak u noworodka powinien obejrzeć lekarz, najlepiej specjalista, aby ocenić zagrożenie z nim związane. 60% zmian pojawia się na główce i szyi maluszka i bywa tak, że rozrastający się naczyniak w pobliżu oka może zagrażać wzorkowi. Co piąte dziecko z tą przypadłością ma więcej niż jeden naczyniak i to może budzić największe podejrzenia ze strony medycznej.
Bywa bowiem tak, że naczyniakowatość rozproszona obejmuje nie tylko skórę, ale także narządy wewnętrzne takie jak wątrobę, serce czy mózg i bezpośrednio zagraża życiu dziecka. Dlatego niemowlaki z licznymi zmianami naczyniowymi należy niezwłocznie poddać badaniu USG jamy brzusznej i głowy.
Rodzaje naczyniaków u niemowląt i dzieci
Najczęściej spotykane są powierzchowne naczyniaki wyglądające jak żywo czerwona płaska plamka, czasem z teksturą. To one najłatwiej zanikają same. Naczyniaki głębokie mają bardziej siny kolor i bywają odkrywane dopiero, gdy dziecko ma 2-4 miesiące i pojawia się wyraźne zgrubienie. Wreszcie, rozróżniamy także naczyniaki wrodzone, czyli takie które widać już przy porodzie – zwykle są one duże, fioletowe, z wyraźnymi żyłkami. Część z nich będzie stopniowo zanikać sama, inne trzeba usuwać.
Leczenie naczyniaków u małych dzieci
Olbrzymia większość naczyniaków u niemowląt zaniknie sama. Te, które nie chcą się wchłonąć i oszpecają dziecko oraz takie, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia należy usunąć. Najpopularniejszą metodą jest ostrzykiwanie kortykosteroidami lub ich doustne podawanie aby zatrzymać rozwój i zmniejszyć zmianę. Duże naczyniaki u dziecka mogą wymagać operacji chirurgicznej lub zabiegu laserem, ale nie wykonuje się ich zwykle u dzieci poniżej roku. Brzydkie pozostałości po nie całkiem zanikłych naczyniakach można także korygować laserem.
Krwawienie naczyniaka u noworodka
Nawet niegroźne naczyniaki u dzieci stwarzają zwiększone ryzyko krwawienia. Dlatego ważne jest natłuszczanie skóry wokół większych zmian, aby zapobiec ewentualnemu pękaniu. Jeśli dojdzie do skaleczenia, zmianę należy dwa razy dziennie myć wodą z mydłem i zaklejać plasterkiem – gojenie może trwać nawet dwa tygodnie i bywa bolesne dla małego dziecka.