Pójście z córką do ginekologa kojarzy się nam zwykle z dojrzewaniem. Tymczasem, niemowlęta i kilkuletnie dziewczynki również mogą potrzebować pomocy
Pójście z córką do ginekologa kojarzy się nam zwykle z dojrzewaniem. Tymczasem, niemowlęta i kilkuletnie dziewczynki również mogą potrzebować pomocy. Problem polega na tym, że mało który rodzic i niewielu pediatrów dokładnie bada wygląd sromu i pochwy małej dziewczynki. Żadnych zmian w tym obrębie nie wolno jednak lekceważyć, a czym szybsza interwencja, tym lepiej dla dziecka.
Sklejone wargi sromowe u dziewczynki
Występują u ok. 2% dziewczynek w wieku do lat dwóch i wynikają z braku estrogenu, a co za tym idzie nawilżenia. Większe i mniejsze wargi sromowe przy licznych podrażnieniach i ocieraniu nabłonka zaczynają do siebie przywierać stopniowo się sklejając, zwykle zostawiając jedynie mały otwór na mocz. Aplikacja kremu z estrogenem może szybko problem rozwiązać i zapobiec przykrym infekcjom. Uwaga: rodzice pod żadnym pozorem nie powinni ręcznie rozdzielać sklejonych już warg, bo może być to bardzo bolesne dla dziecka.
Zarośnięta błona dziewicza u dziewczynki
Problem często niezauważony u noworodków zaczyna doskwierać, gdy w pochwie małej dziewczynki nastąpi kumulacja śluzu i krwi wynikających z wpływu hormonów matki podczas ciąży. Płyny te nie mogą odciec, gdyż światło pochwy jest szczelnie zamknięte błoną dziewiczą i wymaga nacięcia chirurgicznego i odessania zgromadzonych płynów. Często problem ujawnia się dopiero, gdy nastolatka zaczyna menstruować…
Infekcje intymne – objawy, przyczyny i leczenie zapalenia sromu
Bywa, że małe dziewczynki cierpią na wyraźny dyskomfort w rejonie sromu, próbując się podrapać lub kręcąc się nieustannie a nawet krzycząc po nocach. Winne są tu często pieluszki i kosmetyki, które podrażniają srom a także pieluszkowe zapalenie skóry i niski poziom higieny. Dziewczynki do drugiego roku życia cierpią też często na infekcje grzybiczne spowodowane stosowaniem antybiotyków doustnych. Wymagane są wtedy kremy przeciwgrzybiczne.
Zapalenie sromu może być także spowodowane migracją owsików z rejonu odbytu i wtedy wymaga podania leków przeciw pasożytniczych. Wreszcie, białawy, pokryty różowymi lub kremowymi łuskami srom powodujący u dziecka swędzenie, ból a nawet krwawienia to liszaj twardzinowy, który powinien być leczonym specjalnymi kremami.
Infekcje intymne – objawy, przyczyny i leczenie zapalenia pochwy
Często wiąże się zapaleniem sromu, ale obejmuje głębsze rejony, stąd trudniej jest zauważyć zmiany. Symptomy zapalenia pochwy to nieprzyjemny zapach i upławy, a także swędzenie. Najczęściej za schorzenie odpowiadają bakterie Escherichia Coli, które są podczas higieny przenoszone z odbytu do pochwy. Bywa że zapalenie powodują także drażniące substancje w kosmetykach czy zapachy na papierze toaletowym. W leczeniu zaleca się łagodzące nasiadówki, krem z estrogenami oraz antybiotyki, jeśli infekcja ma pochodzenie bakteryjne.