Sponsorowany
Przygotuj menu na kilka dni
Planowanie to absolutna podstawa dla rodziców, którzy z różnych powodów nie mogą spędzać w kuchni zbyt dużo czasu. Dobrym zwyczajem jest przygotowanie menu na kilka dni. Z czasem ułożenie jadłospisu dla malucha lub całej rodziny nie będzie żadnym wyzwaniem. Warto jest stworzyć harmonogram przyrządzania posiłków. Zdarzają się dni, gdy nawet ugotowanie warzyw trwa zbyt długo. Zamrożone dania mogą okazać się prawdziwym wybawieniem!
Nie można zapomnieć także o „gotowcach”. Z diety pudełkowej nie trzeba korzystać codziennie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby gotowe dania były kołem ratunkowym. Na Wydawaj Dobrze znajdują się kupony rabatowe, dzięki którym można sporo zaoszczędzić, na przykład do Super Menu - https://www.wydawajdobrze.com/kody-rabatowe-kupony/super-menu. Należy podkreślić, że rodzic także ma prawo do relaksu i odpoczynku. Dobrze jest wyznaczyć dzień zamawiania jedzenia – to prawdziwa frajda nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci.
Sporządź listę zakupów
Opracowanie menu na kilka dni do przodu umożliwia sporządzenie listy niezbędnych produktów. Osoby oszczędne powinny sprawdzić gazetki reklamowe oraz oferty specjalne proponowane przez popularne sieci handlowe. Nie ma sensu przepłacać! Nie warto jednak robić zbyt dużych zapasów – dotyczy to w szczególności artykułów spożywczych o krótkiej dacie przydatności do spożycia (m.in. nabiału, wędliny, ryb).
Okazuje się, że wiele osób traci cenny czas w supermarketach. Dzięki liście zakupowej (papierowej lub elektronicznej) można uniknąć bezsensownych wędrówek po sklepach. Wystarczy odhaczać kolejne pozycje, aby skompletować wszystko to, co potrzebne jest do przyrządzenia konkretnych potraw.
Gotuj i zamrażaj
Nawet najlepsi rodzice mogą mieć problem z codziennym gotowaniem obiadów. Nie oznacza to jednak konieczności serwowania maluchowi bezwartościowych posiłków. W wolne dni lub wieczory warto jest ugotować część dań lub półproduktów, które stanowią część wybranych dań. Wystarczy je zamrozić, aby przez długi czas zachowały świeżość. Należy wspomnieć, że zamrożone produkty nie tracą pierwotnych walorów smakowych. Nie trzeba więc martwić się, że będą one smakować inaczej.
Wybór potraw to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od tego, ile czasu chcemy poświęcić na ich przyrządzenie. Nie bez znaczenia jest również poziom trudności wykonania dania. Istotne jest także, aby uwzględnić upodobania malucha.
Naucz się improwizować
Gotowanie dla dziecka wcale nie musi być męczące. Efektywna organizacja czasu wystarczy do tego, aby uniknąć wielu nieprawidłowości. Wiek szkraba odgrywa dużą rolę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dieta niemowlaka jest dość przewidywalna. Im starszy smyk, tym większe prawdopodobieństwo tego, że odmówi zjedzenia podanego posiłku. Potrzeba konsekwencji, aby nauczyć pociechę elastyczności. Nie zawsze dostanie to, co w danej chwili sobie zażyczy. Oczywiście nie zaszkodzi odrobina luzu. Spontaniczna zmiana planów żywieniowych nie jest niczym złym!
Osoby potrafiące improwizować nie potrzebują wiele do tego, aby w błyskawicznym tempie „wyczarować” posiłek z produktów znajdujących się w lodówce. Nierzadko wystarczy jedynie pomysł, ponieważ jego realizacja trwa zaledwie kilkanaście minut. W sieci dostępnych jest mnóstwo inspiracji, które opłaca się zapisać.