Sponsorowany
Czym jest depresja?
To stan, który obejmuje wiele objawów. Mowa tu o długotrwałym smutku, pesymizmie, niskiej samoocenie czy poczuciu winy. Charakterystycznym symptomem jest również brak wiary we własne możliwości. Czasami osoby z depresją cechuje spowolnienie psychoruchowe czy utrata apatytu. Problem jest bardzo poważny, gdyż brak odpowiedniego wsparcia może doprowadzić nawet do myśli samobójczych. Natomiast szybka diagnoza i specjalistyczna pomoc mają bardzo duże znaczenie dla skuteczności terapii.
Co robić w przypadku podejrzenia depresji? Przede wszystkim należy szybko reagować i udać się do doświadczonego specjalisty. Świetną decyzją może być wybór Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Tutejsi eksperci wielokrotnie pomagali już osobom, które dotknęła depresja. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia, nie czekaj.
Rozpoznanie depresji
Na początku warto zaznaczyć, że chwilowy smutek zazwyczaj nie oznacza depresji, choć żadnych objawów nie można lekceważyć. Do wizyty u specjalisty mogą skłaniać zaburzenia nastroju, które trwają przez wiele tygodni. Wówczas mogą pojawić się również inne objawy, charakterystyczne dla depresji. Osoby w takim stanie trudno pocieszyć. Najczęściej jedyną skuteczną formą wsparcia jest wizyta u specjalisty.
Pamiętaj, że zaburzenia wpływają na zwyczajne funkcjonowanie. Często pojawiają się problemy z efektywnością w szkole czy w pracy. Niekiedy osoby z depresją nie chcą wychodzić z domu, ignorując obowiązki oraz relacje społeczne. Z czasem problemy się pogłębiają, dlatego pomoc powinna przyjść jak najszybciej.
Diagnozę może wystawić jedynie specjalista. Wybór lekarza z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic sprawi, że osoba z depresją będzie mogła podjąć skuteczną terapię i za jakiś czas ponownie cieszyć się komfortem życia i dobrym samopoczuciem.
Przyczyny depresji
O depresji może decydować wiele czynników. Zaburzenia bardzo często pojawiają się u młodych mam i wywołane są zmianami fizjologicznymi na skutek ciąży. W dodatku ryzyko może zwiększać się przez zażywanie niektórych leków. Duże znaczenie ma również codzienny stres, który bywa związany z pracą bądź sytuacją rodzinną.
Warto też wspomnieć o czynnikach, które pogłębiają stany depresyjne. To np. lekceważący stosunek bliskich, którzy nie wiedzą zbyt wiele na temat depresji. Wówczas osoba z zaburzeniami nie otrzymuje oczekiwanego wsparcia. Brak świadomości sprawia, że stany depresyjne mogą być mylone z lenistwem czy chwilowym pogorszeniem nastroju. To duży błąd, który może mieć bardzo poważne konsekwencje.