Wcześniaki potrzebują pieszczot

Badania naukowców wykazały, że Wcześniaki potrzebują pieszczot.

wcześniak potrzebuje pieszczot

Urodzone przedwcześnie dzieci wiele zyskują dzięki dotykowi swoich rodziców - wykazały kanadyjskie badania.Badacze odkryli, że przytulanie dzieci urodzonych w 28 tygodniu ciąży zmniejsza stres, na jaki naraża je bolesne leczenie. Dotyk rodziców może poprawiać stan ich zdrowia.

Już wcześniej pojawiały się dowody na to, że regularne przytulanie noworodków może być dla nich dobre - także dla tych trzymanych w inkubatorach. To poprawia nie tylko stan ich organizmów, ale i wytwarza więź między rodzicem i dzieckiem.

Badanie naukowców z McGill University opisane przez magazyn "BMC Pediatrics" skupiło się nad dziećmi urodzonymi szczególnie wcześnie - między 28 a 30 tygodniem życia.

Wcześniej myślano, że tak małe dzieci nie są rozwinięte na tyle, żeby odnosić korzyści z dotyku. Badacze przyjrzeli się wcześniakom poddawanym zwyczajowemu zabiegowi pobierania krwi z pięty. Jest to bardzo bolesne, a zabieg czasem może trwać kilka minut. Niemowlętom zmierzono m.in. puls, aby sprawdzić, jak boleśnie odczuły zabieg. Okazało się, że dzieci przytulane cierpiały mniej. Połowa regularnie pieszczonych maleństw nie miała buzi wykrzywionych grymasem bólu podczas zabiegu.

Okazuje się jednak, że np. w Wielkiej Brytanii rodzice wcale nie są zachęcani do kontaktów z wcześniakami - twierdzi Linda Franck z Institute of Child Health w Londynie. MRT

PAP - Nauka w Polsce / 2008-05-28

fot.
Fotolia