Maluch staje się teraz jeszcze bardziej ruchliwy: potrafi usiąść z leżenia na brzuchu i siedzieć pewnie z wyprostowanymi plecami, coraz dłużej stoi bez podparcia.
Rozwój motoryczny
Maluch staje się teraz jeszcze bardziej ruchliwy: potrafi usiąść z leżenia na brzuchu i siedzieć pewnie z wyprostowanymi plecami, coraz dłużej stoi bez podparcia, umie przejść dookoła pokoju przytrzymując się mebli, raczkować w coraz bardziej skoordynowany sposób „wypuszczając się” na coraz dalsze odległości. Niektóre dzieci zaczynają już samodzielnie robić pierwsze kroki najpierw wykonując naprzemienne ruchy kroczące w miejscu, następnie trzymane za obie ręce stawiają kroki do przodu aż wreszcie zaczynają robić to samodzielnie.
Ponieważ mieszkanie staje się terenem penetracji jest to ostatni moment by przystosować je do malucha i zapewnić mu bezpieczeństwo. Bardzo dobrą metodą jest samemu przejść się po całym mieszkaniu na czworaka, bo z tej perspektywy łatwiej dostrzec ewentualne zagrożenia dla pociechy: zbyt nisko stojące przedmioty, detergenty stojące w dostępnym miejscu, różne ostre i ciężkie przybory kuchenne lub narzędzia służące do majsterkowania. Niebezpieczny może też być obrus zwisający ze stołu, bo dziecko może chcieć się na nim podciągnąć, rośliny doniczkowe, z których maluch może zjeść ziemię lub próbować smaku liści itp.
W tym miesiącu rozwija się również mała motoryka. Dzieci doskonalą ruch pęsetowy, a niektóre pod koniec 11 miesiąca zaczynają chwytać zabawki przy użyciu palca wskazującego i kciuka.
Rozwój emocjonalny i społeczny
Maluszek uczy pić z kubeczka, może chcieć samodzielnie jeść łyżeczką. To początek nauki czynności samoobsługowych i bardzo ważny krok w samodzielność. Pozwólmy dzieciom na te eksperymenty nawet jeśli kosztem będzie brudne ubranie, zalany stół i podłoga. Ważne, żeby rodzice nie przegapili tego momentu, bo to etap budowania własnej tożsamości. Jeśli teraz uniemożliwią mu wykonanie tego następnego kroku w samodzielność wyręczając go ( „ja to zrobię szybciej”) to już niedługo może się okazać, że dziecko nie chce podejmować nowych wyzwań, wycofuje się, nie wierzy w siebie. Trzeba je za te próby chwalić – ono jest dumne i chętnie będzie ponownie wykonywało te czynności. Maluch coraz częściej odpowiada na proste polecenia typu weź, daj jeśli dorosły poprze je gestem, rozumie słowo „nie” choć nie oznacza to, że go posłucha.
Rozwój mowy
Dzieci w 11 miesiącu stają się coraz bardziej gadatliwe, dużo gaworzą, choć są to przeważnie pojedyncze sylaby. Pojawiają się pierwsze dwusylabowe słowa – tata (często to ono jest wcześniej niż mama), mama, czasem jeszcze jakieś inne - dziecko wypowiada je już ze zrozumieniem. Większość maluchów reaguje też na swoje imię.