Płukanie ust zapobiega wcześniactwu

Obawiamy się przedwczesnego porodu, to zrozumiałe zdrowie i życie dziecka jest w takiej sytuacji zagrożone. 

dbaj o zęby w ciąży

Obawiamy się przedwczesnego porodu, to zrozumiałe zdrowie i życie dziecka jest w takiej sytuacji zagrożone. Lekarze szukają przyczyn przedwczesnych porodów i metod zapobiegania im. Dbaj o zęby i dziąsła w ciąży(red).

Stosowanie przez ciężarną kobietę bezalkoholowego płynu antybakteryjnego do płukania ust zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu - wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznej konferencji położników w San Francisco.

"Wyniki naszych badań demonstrują, że łagodzenie chorób przyzębia ma bezpośredni związek z porodem przed terminem" - skomentowała dla serwisu "EurekAlert" Marjorie Jeffcoat, jedna z autorek pracy.

Zbyt wczesny poród wiąże się z częstszym występowaniem chorób i większym zagrożeniem życia. Wcześniactwo trudno przewidzieć i niełatwo mu zapobiec.

Kontrolowane, ślepe badania kliniczne dotyczyły 204 ciężarnych kobiet, które cierpiały na choroby przyzębia, ale nie chciały dbać o higienę jamy ustnej i nie miały infekcji dróg rodnych. 49 kobiet płukało usta płynem antybakteryjnym zawierającym chlorek cetylpirydyny (CPC), pozostałych 155 stanowiło grupę kontrolną.

Okazało się, że w grupie płuczącej usta ryzyko urodzenia się dziecka przez 35 tygodniem ciąży było znacząco niższe, a waga urodzeniowa oraz dojrzałość noworodka - wyraźnie wyższe. Nie stwierdzono szkodliwych działań ubocznych płynu.

PAP - Nauka w Polsce 2011-02-16

fot.
Fotolia