Pionowa pozycja skraca czas porodu

Zdaniem badaczy pierwsza faza porodu może się znacznie skrócić, kiedy kobieta, zamiast leżeć na plecach, klęczy, stoi, chodzi w kółko lub siedzi z wyprostowanymi plecami.

pionowa pozycja skraca czas porodu

Kiedy rodząca kobieta leży, czas porodu może się wydłużyć - informują naukowcy australijscy. Ich artykuł zamieszcza internetowy serwis "Database of Systematic Reviews". Zdaniem badaczy pierwsza faza porodu może się znacznie skrócić, kiedy kobieta, zamiast leżeć na plecach, klęczy, stoi, chodzi w kółko lub siedzi z wyprostowanymi plecami.

Naukowcy porównali przypadki 3706 kobiet opracowane w 21 wcześniejszych badaniach, prowadzonych w krajach rozwiniętych, począwszy od lat 60. Jak informują badacze, pierwsza faza porodu u kobiet, które przyjmowały pionową pozycje, skracała się średnio o około godzinę.

"W większości krajów rozwijających się, podczas wczesnych faz porodu, kobiety stoją lub chodzą w kółko, zgodnie z tym, co same chcą robić - mówi Lawrence z Institute of Women's and Children's Health w Queensland w Australii. - Nasze przeglądowe badania pokazują, że jest pewna korzyść, przy zerowym ryzyku, kiedy kobieta przyjmuje postawę pionową i rusza się".

"Opierając się na tych wynikach, zachęcamy kobiety do stosowania takich pozycji, jakie uważają za najbardziej wygodne. Przede wszystkim jednak doradzalibyśmy unikania leżenia płasko" - dodaje Lawrence.

Jak podkreślają naukowcy, ciągle za mało wiemy, jak pozycja porodowa związana jest z poziomem bólu. Trzeba tę wiedzę pilnie uzupełnić. KRX

PAP - Nauka w Polsce / 2009-04-16

fot.
Fotolia