Nietolerancja glukozy w ciąży a problemy z krążeniem

Już niewielka nietolerancja glukozy podczas ciąży może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym dla kobiet.

nietolerancja glukozy

Podczas ciąży dbałaś o swoje zdrowie, robiłaś badania i zdrowo się odżywiałaś. Narodziny dziecka nie zwalniają cię z dbania o zdrowie. Pamiętaj by kontrolować stan swojego zdrowia i robić odpowiednie badania. Szczególnie dotyczy to kobiet z nietolerancją glukozy podczas ciąży. (red.)

Już niewielka nietolerancja glukozy podczas ciąży może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym dla kobiet. Jak wykazali naukowcy z Kanady nawet łagodna cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca w przyszłości. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "Canadian Medical Association Journal".

Choroby sercowo-naczyniowe są jedną z wiodących przyczyn śmierci kobiet na całym świecie, dlatego niezwykle ważne jest rozpoznanie wczesnych wskaźników przyszłego ryzyka. Z kolei mianem cukrzycy ciążowej określa się schorzenie prowadzące do czasowo podniesionego poziomu cukru we krwi w trakcie trwania ciąży. Wiadomo, że cukrzyca ciążowa znacząco zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto analizowali dane medyczne 435 696 kobiet, które urodziły dzieci w latach 1994-1998. Panie, które jeszcze przed zajściem w ciążę miały zdiagnozowaną cukrzycę, wykluczono z badania.

Badanie przesiewowe, które ma potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę ciążową, wykonuje się pod koniec drugiego trymestru ciąży, jest to tzw. test obciążenia glukozą (z ang. OGCT). Jeżeli test wykaże nietolerancję glukozy, wykonuje się kolejny test diagnostyczny.

"Kobiety, które mają nieprawidłowy wynik testu OGCT, ale - jak się potem okazuje - nie mają cukrzycy ciążowej, są obciążone podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu de reszty populacji. Jednak ich ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia jest niższe niż u pań, u których stwierdzono cukrzycę ciążową" - tłumaczy Dr. Baiju Shah, jeden z autorów pracy. KDO

PAP - Nauka w Polsce 2009-08-28

agt/bsz

fot.
Fotolia