Kupka niemowlęcia - czy niemowlę może wypróżniać się raz na kilka dni?

Kupka dziecka to „wdzięczny” temat u młodych rodziców – i nie ma w tym nic dziwnego. Między innymi to właśnie zawartość pieluszki jest źródłem informacji o zdrowiu malutkiego dziecka. Pytanie więc – czy jeśli w pieluszce przez kilka dni pojawiają się tylko siuśki, a nie kupa, czy jest to powód do niepokoju?

kupka niemowlęca

Kupka u noworodka – jak często małe dziecko powinno robić kupę?

Aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie dotyczące tego, jak często dziecko powinno robić kupę, należy rozróżnić sposób karmienia oseska. To, czy mama karmi piersią, czy może mlekiem modyfikowanym, ma bowiem ogromne znaczenie dla sprawy.

U dzieci karmionych piersią kupka pojawia się częściej i jest dosyć rzadka – przypomina nie do końca ściętą jajeczniczkę. To właśnie maluchy karmione naturalnie wypróżniają się częściej.

Noworodki karmione sztucznym mlekiem robią kupę zdecydowanie rzadziej (np. 2 razy dziennie), a ich kupka jest już bardziej „treściwa” – gęsta i „zbita”. Część dzieci może mieć także większy problem z jej oddaniem.

Czy noworodek może nie zrobić kupki przez kilka dni?

Oczywiście. Zdarza się to zarówno u dzieci karmionych naturalnie, jak i sztucznie. W przypadku tych pierwszych przyczyną braku kupy może być choćby całkowite wchłonięcie pokarmu do organizmu – innymi słowy, mleko matki okazuje się być tak idealne, że nie ma czego „odrzucić”.

Oczywiście brak wypróżnień u dziecka może mieć także swoje poważniejsze przyczyny. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować dziecko nie tylko pod kątem kupek, ale także sprawdzać, czy w pieluszce pojawia się mocz (jeśli go nie ma, należy jak najszybciej udać się do pediatry). Ocenie powinno podlegać także zachowanie noworodka. Jeśli dziecko większość czasu przesypia (albo jest aktywne, ale nie płacze), a jego brzuszek jest miękki – jest to dobra wiadomość. Jeżeli jednak niemowlę jest bardzo rozdrażnione, w widoczny sposób coś je męczy, dużo płacze, nie może spać – przyczyną może być właśnie brak kupki. I wówczas nie sięgamy po żadne środki, ale od razu zwracamy się do pediatry z prośbą o poradę.

Ile razy powinno wypróżniać się niemowlę

Naturalne jest, że na pewnym etapie rozwoju dziecka ilość wypróżnień będzie się zmniejszać (jeśli dziecko robi kilka kupek dziennie). Zmiana ta zachodzi zwykle około 3 miesiąca życia. To właśnie wtedy układ pokarmowy dziecka dojrzewa (i tutaj ciekawostka: wtedy też intensywniej zaczynają pracować ślinianki, dziecko mocno się ślini, a wielu rodziców traktuje to jako objaw ząbkowania).

Zarówno dzieci karmione piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, wydalają wówczas zwykle od dwóch do czterech kupek dziennie. Nie jest to powód do zmartwień – to przecież naturalne, że dziecko w końcu przestaje wypróżniać się po 6 czy 8 razy dziennie.

Podobnie, jak w przypadku noworodków, tak i u niemowląt może pojawić się okres „bezkupkowy”, trwający nawet do tygodnia. I także tutaj bardzo duże znacznie będzie miało zachowanie dziecka. Dopóki jest radosne i spokojne – nie ma powodów do obaw.

Kupka niemowlęca – najczęstsze pytania rodziców

kupka niemowlęca wygląd

Prawidłowa kupka u noworodka/niemowlaka – jak powinna wyglądać?

Jak już wspomnieliśmy, wiele osób porównuje wygląd prawidłowej kupki noworodka czy niemowlęcia karmionego tylko mlekiem do jajecznicy. I jest to rzeczywiście najbardziej trafne na świecie porównanie. Kupka powinna być żółta, u dzieci karmionych piersią jest rzadsza, u dzieci na mleku modyfikowanym – bardziej gęsta.

Co oznacza zielona kupka u niemowlęcia?

Powody wystąpienia zielonej kupki (nieprawidłowej) są najczęściej dwa. Pierwszy – u dzieci karmionych piersią, to zjedzenie przez matkę czegoś, co nie służy trawieniu malca. Pierwszą taką zieloną kupkę można potraktować jako znak ostrzegawczy – innymi słowy, mama je rozsądnie i obserwuje kolejne stolce. Gdy sytuacja się nie zmieni, konieczna jest wizyta u lekarza.

W przypadku dzieci karmionych sztucznie przyczyną zazielenienia kupki może być z kolei nieprawidłowo dobrane mleko modyfikowane. Szczególnym powodem do niepokoju jest okropny smród stolca połączony z zielonym jego odcieniem. Należy wówczas także udać się do pediatry i przy jego wskazówkach wybrać kolejny typ mleka. Może się zdarzyć, że wymagane będzie przepisanie specjalnego mleka na receptę, niezawierającego białka krowiego.

Czy śluz w kupce niemowlęcia oznacza coś złego?

Niekoniecznie. Jeżeli pojawia się raczej sporadycznie, jest go niewiele – nie ma powodów do niepokoju. Gdy jednak występuje w dużych ilościach, warto już porozmawiać o tym z pediatrą. Nie zwlekajmy z wizytą, gdy dodatkowo malec jest niespokojny, płacze albo gorączkuje.

Czarna lub biała kupka – co oznaczają?

Czarna kupka może wystąpić w przypadku rozszerzania diety i podania dziecku np. soku z jagód. Wówczas nie ma o co się martwić. Podobnie naturalne są małe, czarne niteczki w stolcu dziecka – na pewno się pojawią, jeśli dziecko dzień wcześniej pałaszowało banana. Gdy jednak mówimy o dziecku pijącym tylko mleko, warto odwiedzić lekarza – czarny odcień kupki można oznaczać krwawienie w przewodzie pokarmowym.

Zawsze do lekarza należy udać się wtedy, gdy kupka dziecka przybiera kolor biały albo szarawy. Może to bowiem świadczyć o chorobie wątroby albo dróg żółciowych.

fot.
Fotolia