Aż 90% polskich dzieci w wieku szkolnym ma wady postawy! Nie jest to tylko problem natury estetycznej. Wady postawy negatywnie wpływają na aktywność oraz sposób, w jaki dziecko oddycha. A to skutkuje bólami kręgosłupa oraz szybkim męczeniem się. Czy wiesz jak zapobiegać wadom postawy? Czy wiesz co robić, gdy podejrzewasz, że postawa dziecka nie jest prawidłowa?
Czym są wady postawy u dzieci?
Wady postawy to nic innego jak wszelkie nieprawidłowości związane z postawą ciała dziecka czy dorosłego. U dzieci zdecydowanie najczęściej stwierdza się dwie: jest to płaskostopie oraz skrzywienia kręgosłupa.
Szczególnie „trudne” dla kręgosłupa są dwa etapy życia dziecka: kiedy podejmuje ono szkolną naukę oraz w okresie dorastania.
U dziecka w wieku wczesnoszkolnym rozpoczyna się gwałtowny wzrost, a mięśnie nie stanowią wystarczająco silnej podpory dla kości. Dodatkowo dziecko dźwiga ciężki tornister, a zamiast spędzać aktywnie czas na placu zabaw przez kilka godzin siedzi przy biurku.
Jeśli chodzi o nastolatków, przyczyną wad jest zazwyczaj garbienie, które występuje zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców.
Płaskostopie u dziecka – jak je rozpoznać i leczyć?
Do trzeciego roku życia płaskostopie jest jak najbardziej naturalne. Dopiero gdy malec skończy trzy latka, jego stopa zyskuje charakterystyczne wgłębienie.
Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasze dziecko cierpi na płaskostopie, wystarczy wykonać prosty test. Polega on na pomalowaniu zmywalną farbką podeszwy stopy dziecka, a następnie poproszeniu go o dociśnięcie jej do kartki papieru. Jeśli po wewnętrznej strony odbicia nie ma wgłębienia, nasza pociecha cierpi na płaskostopie.
Skrzywienia kręgosłupa u dziecka – objawy i leczenie
Najczęściej stwierdzanymi u dzieci skrzywieniami kręgosłupa są skolioza, kifoza i lordoza. Oto, czym się różnią:
- Skolioza
Skolioza u dziecka objawia się niesymetrycznym ułożeniem łopatek. W zaawansowanych przypadkach na pierwszy rzut oka widać, że jedna łopatka znajduje się wyżej, a druga niżej. Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa zamiast być prosty tworzy on delikatny łuk na odcinku szyjnym, lędźwiowym albo piersiowym.
- Kifoza
Objawem kifozy są tzw. okrągłe plecy, będące skutkiem wygięcia kręgosłupa do przodu na odcinku piersiowym.
- Lordoza
Objawami tej wady są wklęsłe plecy oraz wystający brzuch. To efekt wygięcia kręgosłupa w przód na odcinku lędźwiowym.
Jak rozpoznać u dziecka wady postawy?
Płaskostopie u dziecka można bardzo łatwo rozpoznać – opisaliśmy to powyżej. Gdy jednak chodzi o kręgosłup, sprawa staje się bardziej skomplikowana. W internecie można spotkać opisy domowej kontroli postawy malca, jednak zaleca się, aby przeprowadził ją lekarz. Najczęściej dzieje się to podczas bilansu zdrowia dziecka z tego powodu nie należy go lekceważyć, nawet gdy wydaje nam się, że dziecko rozwija się świetnie. Nie ma przeszkód, aby lekarz zbadał dziecko np. podczas wizyty z powodu zapalenia oskrzeli.
Gdy okaże się, że dziecko ma wadę postawy, pediatra wystawi skierowanie do ortopedy, który z kolei skieruje na odpowiednie zajęcia rehabilitacyjne.
Uwaga! W trakcie zajęć bardzo ważne jest, aby obserwować działania rehabilitanta, a następnie dbać, aby dziecko powtarzało ćwiczenia w domu.
Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci lub wspomóc rehabilitację?
Wadom postawy warto zapobiegać już od dnia, w którym nasze dziecko… przychodzi na świat. Oto kilka wskazówek, jak to robić i jak wspomóc rehabilitację w przypadku starszej pociechy:
- Jak najczęściej kładź niemowlę na brzuszku – niech ćwiczy mięśnie.
- Dziecku do 6 miesiąca życia nie podkładaj poduszki pod szyję – nawet cienkiej. Ono jej nie potrzebuje, to tobie wydaje się, że maluszkowi jest niewygodnie.
- Kup odpowiedni materac. Ma on wielkie znaczenie dla prawidłowej postawy.
- Nie kupuj chodzika – fatalnie wpływa zarówno na rozwój kręgosłupa, jak i samych stópek.
- Nie zachęcaj dziecka do wczesnego wstawania i chodzenia. Nie sadzaj go na siłę, otaczając poduszkami. Na wszystko przyjdzie czas!
- Kupując wózek dla starszego niemowlęcia, zwracaj uwagę na to, aby podparcie było sztywne. Nawet za cenę wagi pojazdu.
- Jeśli twoje dziecko jest już starsze, wprowadź w domu nawyk codziennych, 20-minutowych ćwiczeń. Dla siebie i dla pociechy.
- Dbaj o ruch. Chodź wraz z dzieckiem na basen -pływanie rewelacyjnie działa na kręgosłup!. Dużo spacerujcie i urządzajcie sobie regularne wycieczki rowerowe. Same zajęcia rehabilitacyjne nic nie dadzą, jeśli twoja pociecha będzie spędzać godziny przed tv.
- Wybierz odpowiedni tornister dla dziecka, taki z usztywnionymi „plecami” – nie może być to miękki plecak.
- Pamiętaj, że dziecko w wieku szkolnym dużo czasu spędza przy biurku. Zadbaj, aby krzesło, na którym siedzi, było dobrze wyprofilowane i regulowane.
- Zwracaj dziecku uwagę, gdy krzywo siedzi albo się garbi – pewnie będziesz robić to tysiące razy, ale warto.