Zestresowani rodzice wpędzają swoje dzieci w choroby

Badacze z University of Rochester zaobserwowali, że większy poziom zachorowań występuje u dzieci niespokojnych lub zatroskanych rodziców. Zestresowani rodzice wpedzają swoje dzieci w choroby - alarmują amerykańscy naukowcy.

stres rodzica a choroba dziecka
Zestresowani rodzice wpędzają swoje dzieci w choroby - alarmują amerykańscy naukowcy.

Badacze z University of Rochester zaobserwowali, że większy poziom zachorowań występuje u dzieci niespokojnych lub zatroskanych rodziców. Odkryli też, że stres ma wpływ na działanie systemu immunologicznego u dzieci - podaje serwis EurekAlert.

Od dawna panuje przekonanie, że stres może wpływać na system odpornościowy i sprawiać, że osoba staje się bardziej podatna na infekcje i choroby. Amerykańskie badanie jest pierwszym, które pokazuje, że problem może być przekazywany z rodziców na dzieci.

Naukowcy z dr Mary Caserta na czele obserwowali rodziców 169 dzieci przez trzy lata. Rodzice notowali przypadki zachorowań swoich pociech, a następnie poddano ich półrocznym badaniom psychiatrycznym.

Liczba zachorowań była wyższa wśród dzieci rodziców, którzy mieli wyższy poziom "emocjonalnego stresu". Dodatkowo dzieci te miały podwyższony poziom przeciwciał we krwi.

Dr David Jessop z brytyjskiego Bristol University uspokaja, że potrzebne są dłuższe badania tego problemu i tego, w jakim stopniu system immunologiczny dzieci wraca do normy w spokojniejszych okresach. "Wierzę, że dzieci są odporne i że ich organizmy są w stanie sobie z tym poradzić. Rodzice nie powinni nadmiernie się martwić" - powiedział. MRT

PAP - Nauka w Polsce / 2008-03-21

 

fot.
Fotolia