W potocznej opinii utarło się przekonanie, że dzieci urodzone wiosną są mniejsze od dzieci urodzonych jesienią lub zimą.
W potocznej opinii utarło się przekonanie, że dzieci urodzone wiosną są mniejsze od dzieci urodzonych jesienią lub zimą. Od kilku lat naukowcy badają, czy faktycznie istnieje zależności między datą urodzenia a budową ciała. Badania takie prowadzą naukowcy z Instytutu Antropologii UAM w Poznaniu i Krakowskiego Centrum Rehabilitacji.
"Wyniki badań potwierdzą, że czynniki klimatyczne i epidemiologiczne, związane z datą czy szerzej sezonem urodzenia różnicują biologiczną kondycję człowieka i wartości cech metrycznych - mówi Elżbieta Puch z Instytutu Antropologii UAM w Poznaniu - Dotychczas najobszerniej udokumentowano i wykazano wpływ miesiąca urodzenia na wagę urodzeniową noworodków."
Zespół naukowców z Instytutu Antropologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Krakowskiego Centrum Rehabilitacji postanowił zbadać, czy istnieje związek między sezonem urodzenia a wysokością i masą ciała u starszych dzieci. W tym celu badacze zebrali i przeanalizowali dane metryczne ponad 2300 dzieci.
"W naszych badaniach skupiliśmy się na dzieciach urodzonych między 1967 a 1982 rokiem. Zostały one podzielona na podgrupy w zależności od miesiąca urodzenia. Dzięki temu mogliśmy prześledzić zmiany wagi i wzrostu u dzieci z różnych dekad" - mówią członkowie zespołu badawczego.
Przeprowadzone analizy pokazały, że istnieje związek między sezonem urodzenia a wzrostem i wagą starszych dzieci, w wieku 3-18 lat. W wyniku badań udało się zweryfikować hipotezy badawcze dotyczące wpływu czynników związanych z sezonem urodzenia na wzrost i wagę dzieci oraz sprawdzić, czy istnieją podobne wzorce wpływu miesiąca urodzenia na wielkość ciała w grupach dzieci z niedowagą, waga prawidłową oraz nadwagą i otyłością.
"Dzieci z wąskiej normy wagowo-wzrostowej, urodzone jesienią i zimą charakteryzowały się przeciętnie wyższymi wartościami wielkości ciała" - podsumowują naukowcy. - Czynniki związane z sezonem urodzenia różnicują wielkość ciała i mogą dodatkowo zwiększać ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości."
PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Weker / 2007-11-09